Każdy chce wyglądać młodo i zdrowo, jednak nieubłagany czas, a także intensywny tryb życia powoduje, że wszystko odbija się na naszej skórze. Zaczerwienienia, sińce pod oczami, nadmierne wytwarzanie sebum i wypryski. Na wszystkie te dolegliwości wpływ ma gospodarka wodna i hormonalna w organizmie, niedobór witamin i minerałów wspierających produkcję kolagenu, a także utrzymywanie odpowiedniego poziomu kwasu hialuronowego, odpowiedzialnego za elastyczność i odpowiednie nawilżenie skóry.
Suplementacja kolagenu i kwasu hialuronowego
Z wiekiem zarówno białka kolagenowego, jak i wielocukru w przestrzeniach międzykomórkowych, czyli kwasu hialuronowego jest mniej. Wpływ na to mają zarówno czynniki zewnętrzne, tryb życia, jak i naturalny proces starzenia skóry. Dlatego dostarczanie suplementów kolagenowych i zawierających kwas hialuronowy może opóźnić procesy starzenia. Bardzo ważne dla zachowania odpowiedniej gospodarki wodno-lipidowej są również nienasycone kwasy tłuszczowe, które transportują i metabolizują lipidy oraz przyczyniają się do utrzymania odpowiedniego nawodnienia organizmu. Szczególne znaczenie mają tutaj kwasy GLA, których wytworzenie przez organizm jest niemożliwe, dlatego dla zachowania zdrowej skóry, włosów i paznokci warto sięgać po olej z wiesiołka w formie suplementu. Oczywiście należy pamiętać, że aby kwasy Omega-3 i Omega-6 spełniały swoje zadanie muszą pozostawać w stanie równowagi w organizmie, dlatego suplementacji GLA powinna towarzyszyć dieta odpowiednio wzbogacona w Omega-3, czyli orzechy włoskie, laskowe, pestki dyni, czy zielone warzywa liściaste, a także olej rzepakowy czy też tofu.
Znaczenie cynku i selenu dla organizmu
W okresie dojrzewania i zaburzenia gospodarki hormonalnej wiele osób cierpi z powodu trądziku, czasem ta dolegliwość przenosi się również na dorosłe życie, a jej przyczyną może być niedobór cynku i selenu w diecie. Wiele maści zawiera właśnie cynk, jednak działanie powierzchniowe to za mało, warto działać kompleksowo, czyli również od środka i sięgać po odpowiednią suplementację. Na niedobór cynku cierpi wiele osób. Spożywanie produktów bogatych w cukry proste powoduje jego neutralizację, podobnie nadużywanie alkoholu, czy zbyt duża ilość błonnika w diecie. Dieta odchudzająca, czy dieta wegańska wymaga suplementacji cynku. Osłabienie włosów, a także paznokci i pogorszenie stanu skóry, czy łupież mogą wskazywać na niedobory, podobnie jak osłabienie. Z kolei selen również wpływa na stan włosów, skóry i paznokci. Pomaga neutralizować wolne rodniki, wpływa na prawidłowe działanie tarczycy, a zaburzenia jej pracy również odbijają się na stanie skóry, włosów i paznokci.
Kiedy suplementacja ADEK jest konieczna?
Witamina A bierze udział w niszczeniu szkodliwych wolnych rodników. Stymuluje produkcje hormonów tarczycy, stąd ma wpływ na stan włosów, skóry i paznokci. Witamina D chroni skórę przed promieniowaniem UV, a witamina E ma działanie przeciwzapalne. Z kolei witamina K reguluje krzepliwość krwi, a także stymuluje produkcję kolagenu. Wszystkie są niezbędne dla organizmu, a w przypadku stwierdzenia niedoborów konieczna jest suplementacja. W czasie infekcji i bezpośrednio po nich wskazana jest suplementacja nie tylko witaminy C, ale również E.
Najczęściej zadawane pytania
Pytanie: Czy suplementy diety mogą pomóc wzmocnić włosy i paznokcie?
Odpowiedź: Tak, suplementy diety zawierające cynk, krzem i selen mogą wspierać zdrowie włosów, paznokci i skóry, szczególnie w przypadku ich niedoboru w diecie.
Pytanie: Jakie objawy mogą wskazywać na niedobór cynku, krzemu, i selenu?
Odpowiedź: Łamliwość paznokci, problemy ze skórą takie jak podrażnienia i wypryski, nadmierne przesuszenie skóry, czy też łamliwość i wypadanie włosów mogą być sygnałem niedoboru tych pierwiastków.
Pytanie: Dla kogo przeznaczone są suplementy na włosy, paznokcie i skórę?
Odpowiedź: Są one dedykowane dla całej rodziny, diabetyków, dzieci, kobiet, kobiet w ciąży, mężczyzn, seniorów oraz sportowców, zależnie od konkretnego produktu.
Pytanie: Dlaczego istotny jest wybór formy suplementu diety?
Odpowiedź: Różne formy suplementów diety, takie jak kapsułki, kremy, krople czy żelki, są dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników, co może wpływać na wygodę stosowania i przyswajalność składników.
Pytanie: Czy stres i dieta mają wpływ na stan włosów, skóry i paznokci?
Odpowiedź: Tak, zarówno stres i niedobór snu, jak i nieodpowiednia dieta, mogą negatywnie wpływać na zdrowie włosów, skóry i paznokci. Warto w takich przypadkach rozważyć odpowiednią suplementację.