Dlaczego niacyna i witamina B12 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu?
Ze względu na wysoko przetworzoną dietę często w naszym organizmie brakuje witamin. Tak jest również w przypadku niacyny, czyli witaminy B3, a także witaminy B12, które występują w określonych składnikach odżywczych, takich jak ryby, produkty mleczne, jajka, a także orzechy. Jeśli zabraknie ich w diecie powoduje to zaburzenie działania układu nerwowego, trudności z pamięcią i koncentracją. W przypadku niedoboru witaminy B12 mamy do czynienia z chronicznym zmęczeniem, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Z wiekiem naturalny poziom fosfolipidów w komórkach mózgu się zmniejsza, dlatego warto stosować odpowiednią suplementację.
Niwelowanie działania hormonu stresu i przywracanie równowagi
Choć kortyzol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, podobnie jak inne hormony, to jednak jego nadmierne wydzielanie powoduje zaburzenie funkcjonowania układu nerwowego. Można sobie z tym poradzić stosując suplementy diety, które są w stanie obniżać jego ilość w organizmie do pożądanego poziomu. Jednym z nich jest fosfatydyloseryna. Tempo życia powoduje, że czynników stresogennych przybywa, co daje „pole do popisu” dla wolnych rodników wywołujących zaburzenia funkcjonowania komórek, czyli tzw. stres oksydacyjny. Jego wynikiem są mutacje i skłonność do tworzenia się nowotworów. Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowy poziom hormonów w organizmie. Te odpowiadające za układ rozrodczy i nerwowy, takie jak testosteron, estrogen, androstendion czy DHEA mogą regulować kapsułki z wyciągiem z szafranu.
Poprawa pamięci i koncentracji u osób młodych i starszych
Fosfatydyloseryna i kwasy Omega-3 pozwalają w pełni wykorzystać potencjał umysłowy, dlatego polecane są dla studentów, pracowników naukowych oraz wszystkich osób pracujących intelektualnie, u których zapotrzebowanie na te substancje jest większe. Również osoby starsze powinny sięgać po takie suplementy, aby dbać o swoją pamięć i koncentrację, która zmniejsza się wraz z wiekiem. Pamięć i funkcje poznawcze mogą wspomagać także ekstrakty z wąkroty azjatyckiej, yerba mate, żeń-szenia syberyjskiego i indyjskiego czy też miłorząb japoński.
Suplementy na umysł i pamięć – dawkowanie i przeciwwskazania
Należy pamiętać o odpowiedniej diecie, gdyż suplementacja jest tylko dodatkiem, a nie alternatywą. Dlatego spożywanie produktów bogatych w witaminy z grupy B, a także kwasy Omega-3 i Omega-6 jest niezbędne. Stosując suplementację należy również pamiętać o nieprzekraczaniu zalecanych dawek, gdyż nadmiar może zaszkodzić podobnie, jak niedobór. Wprawdzie przedawkowanie witaminy B12 nie jest groźne, jednak w przypadku niacyny są to zmiany w obrębie plamki żółtej i pogorszenie widzenia. Znacznie cięższe reperkusje mogą dotyczyć hiperwitaminozy i nadmiaru w organizmie witamin A,D, E i K, które również potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania wielu układów, w tym nerwowego. Dlatego warto zrobić badania krwi na poziom hormonów i witamin, zwłaszcza, jeśli występują niepokojące objawy jak zaburzenia pamięci, mrowienie kończyn czy zaburzenia nastroju, a także w przypadku diety wegańskiej i wegetariańskiej. Suplementy na pamięć mózg i koncentrację nie powinny być przyjmowane przez kobiety w ciąży, a także małe dzieci.