Zapisz się do naszego newslettera i nie przegap promocji, nowości lub wyprzedaży!
Zielona herbata powszechnie uznawana jest za jeden z najzdrowszych napojów na świecie. Jest jednocześnie jednym z najstarszych surowców, z jakich kiedykolwiek przygotowywano napary, a przy tym cechuje się niepowtarzalnym smakiem. Wywodzi się z Chin, gdzie jej picie wiąże się z rozmaitymi tradycyjnymi rytuałami. Sięga po nią także wielu Polaków, ponieważ jest zdrowa, smaczna, a jej spożywanie niesie ze sobą niezliczone korzyści.
Czy zielona herbata jest zdrowa? Oczywiście, że tak. Surowcem o działaniu leczniczym jest liść zielonej herbaty (łac. Folium Theae virdis), a jego działanie prozdrowotne zostało potwierdzone w licznych badaniach naukowych prowadzonych na całym świecie. Najważniejsze są substancje aktywne, które zawiera, c...
Czy zielona herbata jest zdrowa? Oczywiście, że tak. Surowcem o działaniu leczniczym jest liść zielonej herbaty (łac. Folium Theae virdis), a jego działanie prozdrowotne zostało potwierdzone w licznych badaniach naukowych prowadzonych na całym świecie. Najważniejsze są substancje aktywne, które zawiera, czyli:
polifenole,
teofilina,
kofeina.
Poza tym jest to bogate źródło witamin. Pijąc napar regularnie, dostarczysz do organizmu następujące witaminy: A, C, E, z grupy B. Inne istotne związki chemiczne to m.in. potas, cynk, aminokwasy oraz fluor. Jeżeli więc zastanawiasz się, kiedy pić zieloną herbatę, rozważ jej stosowanie w takich sytuacjach:
zagrożenie rozwojem chorób sercowo-naczyniowych,
obciążenie genetyczne chorobami nowotworowymi,
wsparcie leczenia przy nadciśnieniu,
osłabienie układu odpornościowego,
przy chorobach autoimmunologicznych związanych z rozwojem stanów zapalnych,
w profilaktyce stanu przedcukrzycowego i cukrzycy.
Czy zielona herbata w ciąży to dobry pomysł? Eksperci zalecają picie jej w umiarkowanych ilościach, dlatego w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem. A czy dzieci mogą pić zieloną herbatę? Nie jest to produkt polecany dla osób poniżej 12. roku życia. Warto także wspomnieć o tym, że zielona herbata na odchudzanie to mit. Wspomaga co prawda proces spalania tłuszczu, ale sama w sobie nie odchudza. Aby zrzucić zbędne kilogramy, konieczne jest zmniejszenie kaloryczności posiłków lub zwiększenie aktywności fizycznej.
Czy zielona herbata obniża ciśnienie, czy je podnosi? To zależy, ile zielonej herbaty dziennie pijesz. Jednak liczne badania wskazują na fakt, że picie naparu z 5 g liści omawianego surowca reguluje ciśnienie i wcale go nie podnosi. To dzięki L-teaninie, która wykazuje działanie odprężające, wyciszające działanie kofeiny. Jeżeli więc szukasz alternatywy dla porannej kawy, z powodzeniem możesz ją zastąpić tym naparem.
Czy zielona herbata pobudza, a przy tym nie podnosi ciśnienia? Czy to możliwe? Tak i wcale nie ma to związku z kofeiną, która nie jest wcale kluczowym związkiem chemicznym w omawianym surowcu. Tutaj znowu należy wspomnieć o wymienionej wyżej L-teaninie, która wycisza organizm, relaksuje go i tym samym wpływa na poprawę skupienia oraz koncentracji.
Czy zatem zielona herbata na noc to dobry pomysł? Nie, napar z tych liści lepiej pić rano. Przyniesie wtedy zdecydowanie więcej pożytku, bo da energię na cały dzień i pobudzi organizm bez charakterystycznego niepokoju, które odczuwa sporo osób po wypiciu kawy czy czarnej herbaty. Z kolei spożyta przed położeniem się do łóżka może prowadzić do problemów z zaśnięciem oraz obniżyć jakość snu.
Parzenie zielonej herbaty jest bardzo ważne, bo m.in. od tego zależą jej właściwości prozdrowotne. Temperatura wody powinna oscylować w okolicach 70-80 stopni Celsjusza. Zalane liście należy zaparzać pod przykryciem, aby w filiżance panowała optymalna temperatura. A ile parzyć zieloną herbatę? Optymalny czas to 3-4 minuty. Po tym czasie należy ją odcedzić.