► Odbierz BICAPS® C 1000+ od formeds Sprawdź
Zapisz się do naszego newslettera i nie przegap promocji, nowości lub wyprzedaży!
Pokrzywa indyjska znana jako "forskolina" jest ziołem o wspaniałych właściwościach zdrowotnych. Znajduje zastosowanie jako skuteczny środek na odchudzanie, dolegliwości sercowo-naczyniowe, choroby układu oddechowego, łuszczycę, nadciśnienie tętnicze, jaskrę czy problemy układu pokarmowego. Jej regularne przyjmowanie poprawia nasze zdrowie w szerokim zakresie!
Pokrzywa indyjska znana jest w medycynie ajurwedyjskiej i hinduskiej, a swoje pochodzenie znajduje w Indiach, Tajlandii, Birmie i Nepalu. Najcenniejsze w tej pokrzywie okazują się korzenie bogate w dużą ilość forskoliny, która może przyczyniać się do rozkładu tkanek tłuszczowych występujących w organizmie. Natomiast nie ma jeszcze dokładnych bad...
Pokrzywa indyjska znana jest w medycynie ajurwedyjskiej i hinduskiej, a swoje pochodzenie znajduje w Indiach, Tajlandii, Birmie i Nepalu. Najcenniejsze w tej pokrzywie okazują się korzenie bogate w dużą ilość forskoliny, która może przyczyniać się do rozkładu tkanek tłuszczowych występujących w organizmie. Natomiast nie ma jeszcze dokładnych badań, które jednoznacznie wskazałyby na jej odchudzające właściwości. Liście tej rośliny wykorzystywane są jako środek wykrztuśny i moczopędny oraz przyczyniający się do wywołania menstruacji u kobiet. Widzimy więc, że pokrzywa indyjska to jedno zioło, a dostarcza tak wiele korzyści dla zdrowia.
Pochodzenie rośliny indyjskiej (forskolina)
Znana jest również pod nazwą: szałwia indyjska, mayani, pochwiatka czy makandi. Przeprowadzone badania z udziałem zwierząt i ludzi potwierdziły, że pokrzywa indyjska przyczynia się do skutecznego obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Badania przeprowadzone u mężczyzn przyjmujących forskolinę zauważono utratę procentową zawartości tkanki tłuszczowej. Natomiast te same badania zorganizowane z udziałem kobiet nie wykazały żadnych zmian.
Mimo wszystko autorzy tych badań doszli do wniosku, że forskolina może być jednym ze środków polecanych w leczeniu nadwagi i otyłości. W naszym kraju pokrzywa indyjska dostępna jest w postaci tabletek i proszku. Cena w dużym stopniu zależy od poziomu forskoliny.
Korzystny wpływ pokrzywy indyjskiej
Wiele badań potwierdziły pozytywny wpływ forskoliny na zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, rozszerzania naczyń krwionośny czy hamowania procesu zlepiania się płytek krwi. Tak cenne działanie pokrzywy indyjskiej sprawia, że jest ona polecana również w walce z jaskrą. To podczas tej choroby istotne znaczenie odgrywa obniżanie ciśnienia wewnątrz-gałkowego.
To nie wszelkie zalety pokrzywy indyjskiej. Pewne badania kliniczne potwierdziły, że forskolina pozwala złagodzić symptomy łuszczycy, a naukowcy z Austrii stwierdzili, że właściwości pokrzywy indyjskiej są bardzo przydatne w leczeniu astmy. W większości przeprowadzonych badań uznano, że sama pokrzywa indyjska oraz jej forskolina okazuje się w pełni bezpieczna dla człowieka, szczególnie gdy jest przyjmowana w odpowiednich dawkach.
Jakie dawkowanie forskoliny?
Nie ma wyznaczonej bezpiecznej dawki forskoliny przeznaczonej dla człowieka. Natomiast najczęściej w badaniach klinicznych podawano pacjentom dawkę 250 mg ekstraktu, w której to forskolina stanowiła 10% i dawka ta była przyjmowana 2 razy dziennie. Uznano więc, że najlepsza dawka forskoliny wynosi 25 mg.
Na spożywanie forskoliny nie powinny decydować się: dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby z niskim ciśnieniem tętniczym, osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i chorobę refluksową przełyku, osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi.