Erytrol (Erytrytol) – Lider wśród słodzików (zamiennik cukru)

Dodał: Kamil Kiryluk Kategoria: Aktualności Data: czwartek, sierpień 25, 2016 Komentarz: 0 Odwiedziny: 7947

Erytrol (Erytrytol) słodzik

Erytrol, zwany również Erytrytolem lub Erytrytem, to zamiennik cukru, który choć pojawił się na rynku stosunkowo niedawno, zdążył już zyskać spore uznanie. Jak się okazuje, jest to godny rywal dla stewii, ksylitolu oraz innych zdrowych substytutów sacharozy.

Erytrol – kolejna substancja w gronie zdrowych zamienników cukru

Kiedy aspartam i acesulfam zostały uznane za niekorzystne dla zdrowia człowieka, zaczęto poszukiwać innych alternatyw dla białego cukru. W krótkim czasie popularność zyskały: stewia, ksylitol, syrop klonowy, syrop z agawy, cukier kokosowy oraz podobne produkty słodzące pochodzące ze źródeł roślinnych. Choć erytrol nie jest pozyskiwany bezpośrednio z naturalnych zasobów, zdecydowanie można go umiejscowić pośród zdrowych zamienników cukru. Przeprowadzone badania jednoznacznie wykazały, że substancja ta nie wykazuje toksycznego działania, nie ulega trawieniu, nie odkłada się w organizmie, za to jest wydalana z moczem w swojej pierwotnej formie.

Czym właściwie jest Erytrol?

To naturalnie występujący w niektórych owocach, warzywach, porostach, glonach i grzybach związek chemiczny z grupy tzw. alkoholi cukrowych. Pewne jego ilości znaleźć można także w czerwonym winie oraz pyłkach kwiatów. Choć licznie występuje w naturze, do celów handlowych otrzymywany jest drogą fermentacji glukozy lub glicerolu przez określone odmiany drożdży. Po zakończeniu procesu wytwarzania, erytrol trafia na półki sklepowe pod postacią niewielkich kryształków. Generalnie z wyglądu jest niemal identyczny, jak zwykły biały cukier.

Walory smakowe

Smak zamienników cukru bywa różny, zazwyczaj ma pewne charakterystyczne akordy, które dla osób poszukujących smaku zbliżonego do białego cukru, są okolicznością dyskwalifikującą. W przypadku erytrolu jest inaczej. Jest bardzo neutralny, nie zmienia smaku napojów ani potraw, nie nadaje im żadnych wyrazistych nut, nie pozostawia żadnego posmaku. Choć jest nieco mniej słodki od białego cukru (co oznacza, że musimy go używać w trochę większych ilościach), pod względem smaku jest do niego mocno zbliżony, dlatego idealnie nadaje się nawet dla osób o najbardziej wybrednych podniebieniach.

Erytrol – kaloryczność i indeks glikemiczny

Niepodważalną zaletą erytrolu jest jego ultra-niska, granicząca z wartością zerową, kaloryczność. W porównaniu do tradycyjnego cukru, a nawet jego innych zdrowych zamienników, ma więc zdecydowaną przewagę. Może mieć to istotne znaczenie szczególnie dla osób odchudzających się i dbających o zachowanie szczupłej sylwetki, które często przykładają dużą wagę do ilości spożywanych dziennie kalorii. Kolejnym plusem przemawiającym za erytrolem jest niski (zerowy) indeks glikemiczny, co może być zielonym światłem dla cukrzyków oraz osób podatnych na gwałtowne skoki cukru we krwi.

Wpływ erytrolu na zdrowie człowieka

Erytrol to słodzik w żaden sposób nie zagrażający zdrowiu człowieka, fakt ten został zresztą potwierdzony przez Światową Organizację Zdrowia. Nawet spożywając go w większych ilościach mamy pewność, że w żaden sposób nie odbije się to negatywnie na naszym organizmie. Mało tego, możemy również liczyć na jego dobroczynne działanie, ma on mianowicie właściwości antybakteryjne oraz hamuje proces powstawania próchnicy zębów. Erytrol należy również do grupy przeciwutleniaczy, co oznacza, że zwalcza wolne rodniki, a tym samym pomaga chronić nas przed nowotworami i przedwczesnym starzeniem komórek całego organizmu.

Erytrol czy ksylitol?

Mimo że ksylitol szturmem zdobył serca osób preferujących zdrowy styl życia, zdaje się, że właśnie wyrasta jego poważna konkurencja. Choć obydwa te słodziki należą do tej samej grupy alkoholi cukrowych, obydwa są bezpieczne dla zdrowia człowieka, obydwa wreszcie wzmacniają odporność i wyróżniają się działaniem przeciwbakteryjnym, erytrol ma jednak pewną przewagę. Po pierwsze, jest znacznie mniej kaloryczny niż ksylitol (w 100 g ksylitolu znajdziemy około 240 kcal, a w 100 g erytrolu jedynie 20 kcal). Po drugie w żaden sposób nie wpływa na pracę przewodu pokarmowego, podczas gdy ksylitol wykazuje lekkie właściwości przeczyszczające.

Aby sprawdzić naszą ofertę ErytroluKliknij tutaj

Komentarze

Dodaj swój komentarz

TOP