Młody jęczmień jest po brzegi nasycony cennymi dla ludzkiego organizmu składnikami. Dlatego też należy do najczęściej kupowanych suplementów diety wśród osób, u których dominuje zdrowy styl życia. Co warto wiedzieć o tej niezastąpionej trawie?
O wartościach odżywczych młodego jęczmienia...
Z pozoru to zwykła zielona trawa, a w rzeczywistości skarbnica cennych substancji, które co prawda pojawiają się również w innych pokarmach roślinnych, aczkolwiek w znacznie mniejszym natężeniu. I na tym właśnie polega przewaga młodego jęczmienia nad konkurencją – posiada w sobie o wiele więcej witamin, minerałów, białek, chlorofilu i przeciwutleniaczy niż większość warzyw i owoców. Na uwagę zasługuje również wysoka wchłanialność tychże substancji, przez co młody jęczmień plasuje się na podium pośród naturalnych suplementów diety, rewitalizujących organizm i wspomagających walkę z różnymi dolegliwościami.
Co dokładnie zawiera w sobie młody jęczmień?
Znaleźć w nim można duże ilości beta-karotenu, a także witamin C, E, K oraz witamin z grupy B. Ponadto roślina ta obfituje w cynk, wapń, magnez, potas, fosfor i żelazo. Pokaźne ilości chlorofilu, cenne białka bogate w liczne aminokwasy (w tym egzogenne), rozpuszczalny błonnik pokarmowy, naturalne hormony i enzymy – ich również nie brak w młodym zielonym jęczmieniu.
Działanie młodego jęczmienia
Nadzwyczajny skład młodego jęczmienia determinuje jego nadzwyczajne działanie. Oto, jak zielony jęczmień wpływa na nasz organizm:
- dodaje sił witalnych i przysłowiowej „krzepy”. To idealny wybór dla osób starszych i prowadzących aktywny tryb życia, dla sportowców, rekonwalescentów, osób wyczerpanych fizycznie i psychicznie, a także osób stosujących dietę ubogą w cenne składniki odżywcze.
- odmładza, zmniejsza ryzyko raka. Dzięki dużej ilości silnych antyoksydantów, młody jęczmień zapobiega degeneracjom i obumieraniu zdrowych komórek organizmu, pomaga zwalczać wolne rodniki, chroni nasz organizm przed nowotworami.
- wspomaga odchudzanie. Ma to związek z zawartością błonnika pokarmowego, który wpływa na poczucie sytości (a tym samym hamuje nadmierny apetyt). Ponadto młody jęczmień pomaga regulować przemianę materii oraz zapobiega zaparciom i innym dokuczliwym dolegliwościom trawiennym.
- oczyszcza organizm z toksyn oraz pomaga zachować równowagę kwasowo-zasadową (dzięki dużej zawartości chlorofilu).
- pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie, reguluje poziom cholesterolu i cukru we krwi.
- przyspiesza procesy regeneracyjne organizmu, dodaje energii, wspiera system odpornościowy.
- dzięki dużej zawartości witaminy K, korzystnie wpływa na krzepliwość krwi, a także reguluje gospodarkę wapniową.
- posiada właściwości upiększające. Nadaje skórze zdrowy, promienny wygląd, pomaga walczyć z jej licznymi niedoskonałościami.
Sok z zielonego jęczmienia – nie każdy jest taki sam
Młody jęczmień najczęściej dostępny jest w sklepach w formie sproszkowanego soku. Po wymieszaniu go z wodą uzyskujemy gotowy do wypicia witalny koktajl. Wybór preparatów noszących miano sproszkowanego soku z młodego jęczmienia jest spory, jednak warto wiedzieć, że istnieją między nimi pewne różnice. Preparaty dostępne w niższej cenie charakteryzują się zazwyczaj niższą wartością odżywczą w stosunku do preparatów droższych. Wynika to z odmiennego procesu produkcji. Wysokojakościowy sok z młodego jęczmienia wytwarzany jest poprzez wytłoczenie, a następnie usunięcie włókniny oraz ultraszybkie wysuszenie metodą podciśnieniową. Natomiast preparaty tańsze produkowane są dużo prostszą metodą – cały proces sprowadza się do wysuszenia trawy oraz jej zmielenia.
W pierwszym przypadku mamy zatem do czynienia z łatwym do strawienia produktem o optymalnej wartości odżywczej i stuprocentowej przyswajalności wszystkich istotnych składników przez nasz organizm. Zaś w przypadku drugiej kategorii preparatów, musimy liczyć się z większą zawartością włókniny w masie całkowitej produktu, a co za tym idzie gorszą rozpuszczalnością, wydłużonym procesem jego trawienia oraz niższą wchłanialnością drogocennych substancji – wszak jako ludzie nie jesteśmy organizmami naturalnie przystosowanymi do spożywania trawy.
Komentarze
Dodaj swój komentarz