Ocet Jabłkowy - Pożyteczny i Skuteczny

Dodał: Kamil Kiryluk Kategoria: Aktualności Data: poniedziałek, grudzień 5, 2016 Komentarz: 0 Odwiedziny: 795

Ocet Jabłkowy - Pożyteczny i skuteczny

Znany od dawna, a ostatnio jakby odkryty na nowo ocet jabłkowy, ma na tyle szerokie spektrum zastosowań, że mógłby uchodzić za niemal cudowny eliksir. Dzisiaj jednak już wiemy, że jego moc wynika z cennej zawartości polifenoli, witamin, kwasów i minerałów.

Historyczne dziedzictwo

Jak wiele innych naturalnych substancji, ocet jabłkowy był znany i ceniony tysiące lat temu. Podobno Kleopatra dodawała go do swoich upiększających kąpieli, Rzymianie wierzyli w jego cudowną moc, a uważany za ojca medycyny Hipokrates wykorzystywał jako naturalny antybiotyk i środek bakteriobójczy. W okresie średniowiecza rozpowszechnił się jako nieodłączny element tłustej kuchni, z uwagi na działanie wspomagające proces trawienia. Przez całe wieki ocet robiony z jabłek był też ważnym składnikiem kuchni śródziemnomorskiej.

Zewnętrznie stosowano go od dawien dawna i stosuje się do dzisiaj w okładach na bóle głowy, obrzęki, zwichnięcia i żylaki, w celu likwidacji wyprysków i krost oraz poprawy wyglądu włosów i skóry.

Ocet jabłkowy stosowany do wewnątrz

Dzisiaj, kiedy umiemy już zbadać i określić zawartość odżywczą poszczególnych substancji, tym bardziej doceniamy wartość octu z jabłek. Znajduje się w nim około 20 najważniejszych substancji mineralnych i mikroelementów, a także kwasy: octowy, mlekowy i cytrynowy, fermenty i aminokwasy. Niezmiernie istotne znaczenie dla zdrowia organizmu ma pektyna, obniżająca poziom cholesterolu we krwi, poprawiająca stan naczyń krwionośnych, zapobiegająca miażdżycy i nadciśnieniu oraz stymulująca proces trawienia.

Produkt wyjściowy, czyli jabłka, dostarczają całego szeregu cennych witamin, minerałów i pierwiastków śladowych, a połączenie tych substancji pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Nie sposób wymienić wszystkich pozytywnych oddziaływań poszczególnych składników, dość wspomnieć oprócz pektyny witaminę E, zwaną witaminą młodości, czy potas, którego niedobory mogą skutkować między innymi osłabieniem pracy serca i kondycji psychofizycznej w ogóle.

Ocet jabłkowy stosowany zewnętrznie

Ze względu na kwaśny odczyn ocet jest skutecznym antyseptykiem. Oznacza to, że sprawdza się w walce z wszelkimi patogenami, w tym na przykład z bakteriami wywołującymi zapalenia uszu i gardła, grzybicami stóp i paznokci, zmianami skórnymi, alergiami. W rozcieńczonej postaci wykorzystuje się go również do odkażania ran i przemywania oparzeń, aby zapobiec powstawaniu pęcherzy. W gospodarstwie domowym ocet jabłkowy może być używany do czyszczenia oraz do konserwowania żywności. Ponadto, o czym zapewne wiedzą wszystkie panie, płukanie włosów słabym roztworem octu jabłkowego, zapobiega ich wypadaniu i przetłuszczaniu, sprawia, że pozostają miękkie i lśniące.

Pomoc w odchudzaniu

Ocet jabłkowy to nie tylko znakomita przyprawa do potraw, ale i środek wspomagający odchudzanie. Sprzyja bowiem wydzielaniu się soków żołądkowych i szybszej syntezie enzymów trawiennych. Ponadto znacząco wspomaga rozkład tłuszczów oraz proces detoksykacji organizmu, przez co ułatwia i usprawnia przemianę materii. Kuracja odchudzająca przy pomocy octu jabłkowego trwa co prawda dość długo, ponieważ spalanie tkanki tłuszczowej zachodzi powoli, ale w zamian odbywa się to bez szkody dla zdrowia.

Trzeba jednak pamiętać, że po pierwsze, odchudzanie będzie skuteczne, jeśli zmienimy dietę na bardziej zdrową i podejmiemy aktywność fizyczną, po drugie, nadmiar octu może podrażnić śluzówkę żołądka i doprowadzić do powstania wrzodów. Z uwagi na to, że ocet w czystej postaci nie jest jednak obojętny dla żołądka, osoby podatne na jego dolegliwości powinny raczej stosować odpowiednie suplementy. Tego rodzaju produkty nie mają drażniącego charakteru, a dodatkowo są wzbogacane o inne substancje naturalnego pochodzenia sprzyjające dobrej przemianie materii i odchudzaniu.

Ocet jabłkowy lub wysokiej jakości suplementy zawierające ów składnik, plus racjonalne odżywianie i ruch, z pewnością pomogą nam zrzucić zbędne kilogramy bez konieczności stosowania rygorystycznych diet.


Aby sprawdzić naszą ofertę Octu JabłkowegoKliknij tutaj

Komentarze

Dodaj swój komentarz

TOP