Naturalne filtry przeciwsłoneczne (filtry UV) – Jak chronić skórę przed słońcem?

Chlorofil - Dotleń organizm grając w zielone

Naturalne filtry przeciwsłoneczne (filtry UV) – Jak chronić skórę przed słońcem?

Spis treści:

Co to jest filtr przeciwsłoneczny SPF?

SPF (Sun Protection Factor) to wskaźnik ochrony przeciw promieniowaniu UVB, jego wysokość wskazuje czas, który można przebywać na słońcu bez ryzyka poparzenia skóry np. SPF 20 – to 20 minut bezpiecznego opalania.

Ochrona przed promieniowaniem UVA jest zwykle niższa, na poziomie SPF 10, o czym warto pamiętać, ponieważ ten rodzaj promieniowania jest znacznie groźniejszy dla naszej skóry.


Sprawdź naszą ofertę do Ochrony UV


Rodzaje promieniowania – co warto wiedzieć?

Promieniowanie UVB powoduje poparzenia skóry znacznie szybciej i działa intensywniej, dlatego w pewien sposób nas chroni. Kiedy zaczynamy czuć dyskomfort, zazwyczaj schodzimy ze słońca, kryjąc skórę w cieniu lub pod ubraniem, w ten sposób zmniejszając ekspozycję na to promieniowanie o 95%.

Stosując wysokie filtry UVB jesteśmy niejako pozbawieni tego czucia, mimo że w tym czasie promieniowanie UVA wciąż działa, uszkadzając komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, przez co skóra szybciej się starzeje, staje się wiotka i zszarzała.

Promieniowanie UVA

Promieniowanie UVA stanowi aż 95% promieniowania, które przez cały rok utrzymuje się na stałym poziomie, przenika przez chmury, okna, szyby w samochodzie. Jest to promieniowanie o długiej fali od 320-400 mm, które dociera do najgłębszych warstw skóry, powoduje też natychmiastową opaleniznę, utrzymującą się zaledwie kilka godzin.

Może uszkadzać melanocyty, znajdujące się w warstwie podstawnej naskórka, tutaj promieniowanie UVB zdecydowanie nie sięga. Zmiany, które zachodzą w melanocytach są przyczyną powstawania trwałych plam barwnikowych i przebarwień.

To niepozorne promieniowanie, rzadko jest przyczyną poparzeń i dlatego jest tak niebezpieczne, powoduje niewidoczne dla oka zmiany w DNA komórkowym.

Promieniowanie UVA odpowiada za powstawanie odczynów fototoksycznych i fotoalergicznych (alergie słoneczne) oraz nowotwory skóry. Uszkadza komórki Langerhansa, odpowiedzialne za funkcje obronne skóry, zwiększając ryzyko infekcji bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych.

Tym sposobem stosując wysokie filtry przeciwsłoneczne SPF 50 bez zabezpieczenia przed UVA (filtry UVA w wielu preparatach są zdecydowanie za niskie), nieświadomie narażamy się na wielkie niebezpieczeństwo, którym w najlżejszym stopniu może być przedwczesne starzenie, a w najcięższym rak skóry.

A to jeszcze nie wszystko, ponieważ w kremach z filtrami stosuje się substancje, które bez problemu przenikają przez otwarte pory rozgrzanej skóry, co warto wziąć pod uwagę, jeśli rzeczywiście pragniesz dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.

Idea która przyświecała powstaniu kremów z filtrem była znakomita, miała pozwolić człowiekowi korzystać ze słońca bez ryzyka poparzenia i „raka”, jednak to, co się ludziom sprzedaje, to nie jest prawdziwa ochrona, a raczej krótkowzroczna propaganda.

Promieniowanie UVB

Trzeba wiedzieć, że zanim powstały kremy do ochrony przeciwsłonecznej, nowotwory skóry w tym czerniaka, leczono właśnie promieniowaniem UVB, przed którym teraz, tak bardzo chronią nas filtry SPF.

Promieniowanie UVB jest promieniowaniem o krótszej fali od 280 do 320 mm i stanowi ok 4% całkowitego promieniowania. To promieniowanie dociera zaledwie do naskórka i odpowiada za powstawanie opalenizny opóźnionej (melanina wytwarza się do 72 godzin od ekspozycji na słońce), utrzymującej się czasem miesiącami.

Jak powstaje taka opalenizna?

Melanocyty przekazują pigment i jego bezbarwne prekursory ku powierzchni skóry, gdzie pod wpływem promieniowania UVB dochodzi do aktywacji melaniny i pigmentacji skóry na piękny brązowy kolor.

Witamina D3 również powstaje przy samej powierzchni skóry, właśnie dzięki promieniowaniu UVB, dlatego jeśli stosujesz wysokie filtry przeciwsłoneczne – zapomnij o jakimkolwiek wytwarzaniu witaminy D3 w Twoim organizmie podczas opalania.

Ilość promieniowania UVB jest zmienna w ciągu roku i najwyższe wartości w naszej szerokości geograficznej osiąga od maja do września między godziną 11 a 13, kiedy kąt padania promieni słonecznych na ziemię jest niemal pionowy.

W wytwarzaniu witaminy D3 nie czas ekspozycji jest ważny, a właśnie kąt padania promieni. Zatem jeśli zależy Ci, aby latem nałapać witaminy D3, to pamiętaj, że wystarczy wystawić jak największą powierzchnię skóry na ekspozycję promieni słonecznych w godzinach około południowych na jedyne 15 minut i po tym czasie nie zażywać kąpieli przynajmniej do wieczora.

Dlaczego?

Witamina D3 powstaje tuż przy samej powierzchni skóry i zbyt intensywne mycie, może spowodować jej usunięcie zanim zdąży dotrzeć do wątroby, gdzie jest magazynowana i wykorzystywana w miarę potrzeb organizmu.

Pamiętaj również, że im bardziej opalona skóra, tym mniejsza produkcja witaminy D3.

Promieniowanie UVC o długości fali 200-280 oraz UVB mają udowodnione działanie przeciwbakteryjne oraz pobudzają syntezę nowych komórek i ich rozwój.


Sprawdź naszą ofertę Witaminy D3

Jak w takim razie chronić się przed słońcem?

Jak ze wszystkim potrzebny jest umiar. Przede wszystkim jadąc na wakacje chcemy zbyt szybko się opalić, zbyt dużo zobaczyć, zbyt wiele doświadczyć i najlepiej wszystko w jednym i tym samym czasie.

Planujmy swój czas na wakacjach z głową, na wycieczki zarezerwujmy czas w godzinach porannych lub późniejszym popołudniem, opalanie podobnie, kiedy kąt padania promieniowania słonecznego jest łagodniejszy. Godziny około południowe przeznaczmy na posiłek, odpoczynek lub zwiedzanie budowli i muzeów.

Korzystajmy ze słońca z umiarem stosując jedynie naturalne filtry w postaci olejów roślinnych, które nawilżają, odżywiają i chronią komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi spowodowanymi działaniem promieniowania UV, a przede wszystkim nie zawierają szkodliwej dla naszego organizmu chemii.

Jakie filtry stosowane są w kremach przeciwsłonecznych SPF?

Popularne kremy z filtrem mogą zawierać 3 rodzaje filtrów:

Chemiczne – zamieniają promieniowanie słoneczne na energię cieplną, mogą powodować oksydacyjne uszkodzenia DNA i degradację kolagenu, elastyny, a nawet komórek skóry, stwarzają wysokie ryzyko uczulenia, należą do nich takie substancje jak:

 • kwas paraaminobenzoesowy (PABA) – wycofany w 2009 r. ze względu na reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne
 • pochodne kwasu p-metoksycynamonowego – wywołują podrażnienia skóry
 • oksybenzon – ma silne działanie estrogenowe, zmienia gospodarkę hormonalną
 • oktokrylen – przenika przez skórę i może wywoływać reakcje alergiczne
 • benzofenony i benzotriazole – wchłaniają się przez skórę, przenikają do moczu i mleka kobiecego


Fizyczne
– zwierają mikro pigmenty, które odbijają i rozpraszają promieniowanie słoneczne,są odporne na ciepło, promieniowanie i upływ czasu jednak łatwo ulegają ścieraniu i zmywaniu, hipoalergiczne stosowane w preparatach dla dzieci i kobiet w ciąży, pozostawiają biały film, należą do nich:


 • tlenek cynku – wykazuje działanie pozytywne, wspiera regenerację skóry i łagodzi objawy zapalne
 • dwutlenek tytanu – jest genotoksyczny, powoduje uszkodzenia DNA, zmienia jelitową i układową odporność immunologiczną

Dlaczego warto postawić na naturalne filtry przeciwsłoneczne?

Jeśli rzeczywiście zależy Ci na zdrowiu postaw na naturalną ochronę skóry w postaci olejów i ekstraktów roślinnych, przy jednoczesnym umiarze podczas korzystania z kąpieli słonecznych.

Pamiętaj, że kiedy zakrywasz ciało delikatnym materiałem, przebywasz w cieniu lub spacerujesz w pochmurny dzień, ograniczasz do 95% ekspozycję swojego ciała na promieniowanie UVB i nie potrzebujesz wtedy smarować się toksycznymi kremami z filtrem.

Ekstrakty roślinne i oleje oprócz ochrony przeciwsłonecznej zawierają składniki nawilżające, odżywcze i antyoksydacyjne, które dezaktywują wolne rodniki powstałe w wyniku działania promieniowania UV oraz wspierające regenerację skóry.

Produkty roślinne zawierają polifenole, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, wykazują silną ochronę antyoksydacyjną, sprzyjają regeneracji witaminy E i hamują działanie kolagenaz – powodujących rozpad włókien kolagenowych.

Ekstrakt etanolowy z cytryńca chińskiego wykazuje działanie ochronne na fibroblasty przy ekspozycji na promieniowanie UV, hamuje też proces melanogenezy, zapobiegając powstawaniu plam i przebarwień.

Tłuszcze roślinne pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe w szerokim zakresie, jednak różnią się między sobą siłą ochrony.

Oleje jojoba, makadamia i arganowy mogą być z powodzeniem stosowane do ochrony przed promieniowaniem słonecznym, jednak bezsprzecznym faworytem jest olej z pestek malin.

Olej z pestek malin – Najlepsza ochrona przeciwsłoneczna

Olej tłoczony na zimno zawiera mnóstwo karotenoidów, którym zawdzięcza intensywnie żółty kolor i silne właściwości przeciwutleniające.

Badania dowodzą, że ilość karotenoidów w organizmie po ekspozycji na słońce znacząco spada. Świadczy to o ich zużyciu na potrzeby ochrony oksydacyjnej.

Udowodniono, że stosowanie suplementacji karotenoidami w dawce 24 mg przez 12 tygodni, zmniejsza rumień indukowany promieniowaniem UV.

Co ważne olej nie blokuje promieniowania UV, ale w dużym stopniu ogranicza jego szkodliwe działanie. To działanie porównywalne jest do stosowania kremu z filtrem SPF 50. Takie rozwiązanie jest idealne z punktu widzenia wytwarzania witaminy D3, ponieważ promieniowanie pobudza jej produkcję, a jednocześnie nie szkodzi komórkom skóry.

Olej z pestek malin jest też źródłem NNKT, w tym kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Zawiera również znaczne ilości witaminy E w postaci alfa i gamma-tokoferolu, oraz polifenole, które podobnie jak beta-karoten są silnymi przeciwutleniaczami.


Dzięki zawartości tak cennych składników aktywnych olej z pestek malin:

 • stanowi skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, porównywalną do kremów z filtrem SPF 50,
 • ma precyzyjnie określony faktor SPF – 50 dla promieniowania UVB i 8 dla promieniowania UVA,
 • przeciwdziała stanom zapalnym skóry,
 • wzmacnia barierę lipidową naskórka,
 • hamuje produkcję melaniny - zapobiega przebarwieniom skóry,
 • dzięki karotenoidom, polifenolom i witaminie E ma właściwości antyseptyczne, antyoksydacyjne i przeciwzapalne,
 • spowalnia procesy starzenia i redukuje zmarszczki,
 • chroni DNA komórek skóry,
 • sprzyja gojeniu i regeneracji skóry,
 • odżywia skórę i chroni przed utratą nawilżenia,
 • jest hipoalergiczny,
 • nie zawiera toksycznej chemii.Przeczytaj zanim zostaniesz rodzicem!O czym warto pamiętać:

1. Wysokie filtry SPF blokują wytwarzanie witaminy D3.
2. Chemiczne i fizyczne filtry SPF są toksyczne dla komórek organizmu.
3. Wystarczy 15 minut codziennej ekspozycji na słońce w godzinach od 11-13, aby wytworzyć wystarczająca ilość witaminy D3.
4. Korzystaj z kąpieli słonecznych rozważnie dla swojego zdrowia.
5. Naturalne wyciągi i oleje roślinne doskonale chronią przed skutkami promieniowania UV i mają dodatkowe właściwości pielęgnacyjne.
6. Olej z pestek malin najlepiej chroni przed słońcem, gdyż ma precyzyjnie określony faktor SPF – 50 dla promieniowania UVB i 8 dla promieniowania UVA.Bibliografia

1. Bojarowicz H., Bartnikowska N., 2014. Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości. Probl. Hig. Epidemiol. 95, 596-601.
2. Heinrich U., Gärtner C., Wiebusch M., Eihler O., Sies H., Tronnier H., Stahl W., 2003. Supplementation with beta-carotene or a similar amount of mixed carotenoids protects humans from UV-induced erythema.
3. J. Nutr. 133, 98-101. Hongbo S., Magaye R., Castranova V., Zhao J., 2013. Titanium dioxide nanoparticles: a review of current toxicological. Part. Fibre Toxicol. 10, 2-33.
4. Igielska-Kalwat J., Gościańska J., Nowak I., 2015. Karotenoidy jako naturalne antyoksydanty. Post. Hig. Med. Dosw. 69, 418-428.
5. Krause M., Klit A., Blomberg Jensen M., Søeborg T., Frederiksen H., Schlumpf M., Lichtensteiger W., Skakkebaek N.E., Drzewiecki K.T., 2012. Sunscreen: are they beneficial for health? An overview of endocrine disrupting properties of UV-filters. Int. J. Androl. 35, 424-436.
6. Łyko-Ratz A., 2013. Składniki aktywne pochodzenia roślinnego w kosmetykach antiage. Cosmetol. Today Patents Invent. 3, 10-13.
7. Mishra A.K., Mishra A., Chattopadadhyay P., 2011. Herbal cosmeceuticals from ultraviolet B radiation: a review. Trop. J. Pharm. Res. 10, 351-359.
8. Wilczyński S., Wiewióra M., Deda A., Zdybel M., 2010. Porównanie właściwości antyoksydacyjnych metodą EPR wybranych olei roślinnych stosowanych w kosmetologii. Pol. J. Cosmetol. 13,139-146.Komentarze

Dodaj swój komentarz

  TOP