Witaminy z grupy B (B-Complex, B-50) - Dlaczego każdy powinien suplementować?

Dodał: Kamil Kiryluk Kategoria: Aktualności Data: piątek, luty 7, 2020 Komentarz: 0 Odwiedziny: 15871

Witaminy z grupy B (B-Complex, B-50) - Dlaczego każdy powinien suplementować?

Witaminy z grupy B (B-Complex, B-50) - Dlaczego każdy powinien suplementować?

Dlaczego suplementacja witamin z grupy B staje się niezbędna?

Częstym argumentem na propozycje dodatkowej suplementacji jest założenie, że skoro jem wszystko, to żadne niedobory mi nie grożą. Niestety mało kto bierze pod uwagę ogromne zmiany jakie nastąpiły w sposobie uprawy roślin, hodowli zwierząt i obróbce składników w celu wytworzenia gotowych produktów spożywczych. Badania potwierdzają te obawy, a dowody wskazują na to, że wysoki odsetek populacji krajów rozwiniętych może cierpieć na niedobór przynajmniej jednej, a częściej kilku witamin z grupy B.

Kto jest narażony na niedobory witaminy B?

Powodem takiej sytuacji jest na pewno wysoko przetworzona żywność, okrojona z witamin i soli mineralnych na rzecz, cukrów prostych, tłuszczów trans i dodatków chemicznych, poprawiających smak, zapach i konsystencję produktów.

Dieta uboga w wartości witaminowo-mineralne jest najczęstszą przyczyną rozwoju chorób cywilizacyjnych, które powstają na skutek zaburzeń funkcjonowania mechanizmów wewnątrzwydzielniczych i obronnych organizmu.

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć osobę, której niedobory nie dotyczą.

W grupie ryzyka znajdują się:

 • sportowcy, osoby aktywne fizycznie,
 • osoby pod wpływem silnego i długotrwałego stresu,
 • osoby narażone na wysoki wysiłek fizyczny lub umysłowy w pracy,
 • osoby spożywające alkohol, duże ilości kawy i herbaty,
 • palacze tytoniu,
 • ludzie w podeszłym wieku
 • kobiety w ciąży,
 • dzieci, których matki miały niedobory witamy z grupy B w okresie ciąży,
 • młodzież preferująca wysokoprzetworzoną dietę,
 • wegetarianie i weganie,
 • pacjenci po zabiegach chirurgicznych,
 • osoby cierpiące na cukrzycę, stosujące diuretyki,
 • osoby z zaburzeniami trawienia i wchłaniania.

Objawy niedostatecznego poziomu witamin z grupy B w organizmie:

Jeśli obserwujesz u siebie:

 • uczucie zmęczenia mimo odpowiedniej dawki snu,
 • drażliwość, pogorszenie nastroju,
 • zaburzenia koncentracji,
 • zły stan skóry,
 • bóle głowy, nadwrażliwość na światło,
 • wyschnięte i swędzące oczy,

to prawdopodobnie poziom witamin z grupy B w Twoim organizmie jest niewystarczający.

Dostępne na rynku suplementy diety zawierające witaminy z grupy B:

1. Preparaty jednoskładnikowe – tabletki, kapsułki zawierające pojedyncze witaminy np. B6.
2. Preparaty dedykowane np. B-Cardio – zawierające zestaw witamin z grupy B odpowiadających za prawidłową pracę układu naczyniowo-sercowego.
3. Witaminy B-complex – suplementy zawierające pełny przekrój witamin z grupy B, najczęściej w wysokich dawkach i odpowiednich proporcjach.
4. Witaminy B wersje metylowane - zawierające najlepiej przyswajalne i aktywne formy witamin z grupy B, które są dostępne dla organizmu mimo istniejących zaburzeń procesu metylacji.
5. Witaminy B Liposomalne - aktywne formy witamin, które zostały zamknięte w specjalnych liposomach, dzięki czemu wchłaniają się dopiero w jelitach i z łatwością przenikają przez ścianki naczyń krwionośnych, docierająć bezpośrednio do komórek o zwiększonym zapotrzebowaniu. Są nieporównywalnie skuteczniejsze od tabletek czy kapsułek, a nawet wlewów dożylnych.

Przejdź do oferty: >>>>>

Cena jaką płacimy za szybkie życie i gotowe posiłki

1. Nasilenie rozwoju chorób autoimmunologicznych jest wynikiem zakłóceń funkcjonowania układu odpornościowego i nieodpowiedniej pracy układu endokrynnego.
2. Osoby prowadzące niezdrowy styl życia, stosujące używki i dietę opierającą się na wysokoprzetworzonych produktach żywnościowych, zużywają wiele cennych witamin i minerałów niezbędnych dla zdrowia i sprawnego funkcjonowania organizmu na procesy związane z odtruwaniem i oczyszczaniem organizmu.
Stąd częste problemy z nadwyrężoną wątrobą, trzustką i nerkami.
3. Zaburzenia psychiczne, które dotykają coraz dużą część społeczeństwa, nierzadko są wynikiem niedoborów witaminowych spowodowanych nie tylko nieodpowiednią dietą, lecz w głównej mierze stresującym trybem życia, który powoduje nadszarpnięcie rezerw witamin i minerałów, zmagazynowanych w organizmie i natychmiastowe zużycie tych dostarczanych wraz z pożywieniem.

W gruncie rzeczy chodzi o to, aby się odżywiać, a nie tylko spożywać.

W czasach nasilonego konsumpcjonizmu, kiedy łatwiej jest kupić gotowy, wysokoprzetworzony posiłek niż coś rzeczywiście zdrowego, króluje otyłość, która kilkukrotnie bardziej predysponuje do powstawania różnego rodzaju niedoborów witaminowych.

Mało popularne Witaminy z grupy B

B4 – cholina – jest substancją aktywną, biorącą udział w wielu ważnych procesach zachodzących w organizmie człowieka:

1. Wchodzi w skład bardzo ważnego neuroprzekaźnika, a mianowicie acetylocholiny, która jest niezbędna do funkcjonowania całego organizmu, odpowiada za:

 • prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i pobudliwość mięśni,
 • wpływa na koncentrację i procesy pamięciowe,
 • pozwala na regulowanie ciśnienia tętniczego krwi i akcji serca,
 • pobudza wydzielanie gruczołów ślinowych oraz perystaltykę układu pokarmowego.


Zaburzony metabolizm acetylocholiny jest przyczyną choroby Alzheimera i miastenii.

2. Cholina jest niezbędna do produkcji fosfatydylocholiny, która należy do fosfolipidów budujących ściany błon komórkowych. Jest jak cement, który spaja cały organizm, a dodatkowo:

 • jest składnikiem błon i otoczek mielinowych komórek nerwowych, odpowiada za prawidłowe przewodnictwo impulsów nerwowych i prawidłowe odżywienie oraz ochronę komórek nerwowych;
 • jest prekursorem acetylocholiny, poprzez zwiększenie dostępnej ilości fosfatydylocholiny we krwi można ograniczyć niedobory acetylocholiny, jest to szczególnie ważne dla osób starszych, u których wraz z wiekiem produkcja neuroprzekaźnika sukcesywnie spada;
 • fosfatydylocholina wspiera naturalną regenerację hepatocytów, czyli komórek wątroby, dzięki niej wątroba skutecznie może filtrować krew, usuwając szkodliwe związki i toksyczne metale ciężkie;
 • jako surfaktant pozwala na oddychanie, zapobiegając sklejaniu pęcherzyków płucnych podczas wydechu i umożliwia przenikanie cząsteczek tlenu;
 • skutecznie redukuje ilość tkanki tłuszczowej poprzez zwiększenie aktywności receptorów PPAR, które rozbijają trudne do usunięcia trójglicerydy do glicerolu i wolnych kwasów tłuszczowych, ułatwiając tym samym ich metabolizm.


3. Suplementacja choliny w czasie ciąży pozwala na prawidłowy przyrost i rozwój tkanki mózgowej płodu, zmniejszając ryzyko wystąpienia zaburzeń neurologicznych i rozwój chorób psychicznych w życiu dorosłym.

4. Niedobór choliny może być przyczyną zaburzeń laktacji.

5. Bierze udział w rozkładzie homocysteiny.


Witamina B8 - inozytol – jest substancją produkowaną przez organizm człowieka w takich organach jak mózg i wątroba. Spore ilości inozytolu dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem, a największe dawki znajdziemy w owocach cytrusowych, pełnoziarnistych produktach zbożowych i nasionach strączkowych.

Wysokie dawki witaminy B8 stosuje się jako wspomaganie leczenia:

 • otyłości,
 • zespołu policystycznych jajników,
 • zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
 • bezsenności,
 • chorób i zaburzeń psychicznych jak depresja, schizofrenia, choroba dwubiegunowa.


Inozytol polecany jest osobom zagrożonym cukrzycą, chcącym zrzucić zbędne kilogramy lub zredukować poziom cholesterolu LDL.

Witamina B17 (amigdalina) – tak naprawdę mylnie nazywana witaminą, a ostatnio stała się bardzo popularna na skutek informacji o jej rzekomych właściwościach przeciwnowotworowych. Amigdalina należy do grupy glikozydów, występuje w pestkach moreli, pigwy, czeremchy, wiśni czy brzoskwini, nadając im charakterystyczny gorzkawy smak i migdałowy aromat. Do wzrostu popularności amigdaliny w XX w. przyczynił się Ernest Teodor Krebs, którego zdaniem antynowotworowe działanie amigdaliny miało polegać na reakcji rozkładania glikozydu cyjanogennego przez beta glikozydazę do cyjanowodoru, który miał niszczyć komórki nowotworowe.

Suplementować razem czy oddzielnie?

Witaminy z grupy B najlepiej jest przyjmować razem, gdyż wzmacniają swoje działanie, a niedobór przynajmniej jednej może zaważyć na skuteczności suplementacji.

Warto też pamiętać, aby nie łączyć w jednym czasie przyjmowania witaminy C. Witaminy z grupy B i C są rozpuszczalne w wodzie, a ich nadmiar wydalany wraz z moczem.

Przyjęcie wysokiej dawki witaminy C, w czasie kiedy organizm jej nie potrzebuje może doprowadzić do wydalenia z moczem również witamin z grupy B, które zażyliśmy w tym samym momencie.

Dlaczego wysoko oczyszczona żywność szkodzi?

Witamina B1 - Dobrym przykładem jest przypadek sprzed 200 lat kiedy w Anglii zaczęto oczyszczać ryż metodą parową w wyniku czego stawał się on tak czysty, że niemal pozbawiony wszelkich wartości.
W tym samym czasie ludność tego kraju masowo zaczęły dręczyć problemy zdrowotne objawiające się w początkowym stadium brakiem apetytu, zmęczeniem, zaburzeniem pracy serca i bólami nóg. Z czasem rozwijało się ogólne zapalenie nerwów z nadmierną pobudliwością i drgawkami mięśniowymi, przechodzące w stany zwyrodnienia nerwów, prowadzące do porażeń, a nawet śmierci - to zjawisko zyskało miano choroby Beri-Beri.

Jak pokazuje ten przykład, tak i w wielu innych przypadkach przeświadczenie, że „jem wszystko, więc niedobory mnie nie dotyczą”, może być mylne, szczególnie jeśli sięgamy po produkty wysokoprzetworzone, słabej jakości i z niepewnego źródła.

Witaminy z grupy B przy zaburzeniach funkcji psychicznych

Zatrzymajmy się jeszcze przy Witaminie B1, jako, że jest ona jedną z najistotniejszych witamin, odpowiadających za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego.

Niedobór tiaminy może przyczynić się do zaburzenia syntezy jednego z najważniejszych neuroprzekaźników, a mianowicie acetylocholiny (pisaliśmy o niej wcześniej), uczestniczy w wychwycie neuroprzekaźników takich jak serotonina i GABA, które wpływają na działalność móżdżku, podwzgórza i hipokampu.
Ponadto witamina B1 pełni ważne funkcje metaboliczne i strukturalne w układzie nerwowym.
Prawie 30% glukozy w mózgu ulega całkowitemu utlenieniu w cyklu Krebsa, którego przebieg zależy od tiaminozależnych enzymów, a ich obniżoną aktywność obserwuje się w stanach niedoboru witaminy B1.

Funkcja strukturalna tiaminy polega na:

 • uczestnictwie w procesie tworzenia osłonek mielinowych,
 • formowaniu synaps i wzrostu aksonów,
 • naprawie uszkodzeń tkanki nerwowej i modulacji sygnału nerwowego.

Fizjologiczne objawy łagodnego niedoboru tiaminy to:

 • czucie zmęczenia,
 • drażliwość, pogorszenie nastroju,
 • zaburzenia koncentracji.


Jak dowodzą badania wszystkie choroby neurodegeneracyjne mają jeden wspólny mianownik, a mianowicie obniżenie aktywności enzymów tiaminozależnych.

Witamina B2:

 • Bierze udział w syntezie neuroprzekaźników.
 • Jest składnikiem enzymów regulujących pracę układu nerwowego.
 • Wg. badań japońskich naukowców niedobór witaminy B2 jest częściej przyczyną depresji u kobiet niż u mężczyzn.
 • Jej suplementacja może zapobiegać depresji poporodowej.
 • Jej niedobór może być powodem bólów migrenowych, wyniki badań wskazują, że podawanie 400 mg witaminy B2 dziennie redukuje częstotliwość napadów bólu i poprawę jakości życia.
 • Stosowanie nieco wyższych dawek witaminy B2 może skutkować zabarwieniem moczu na intensywnie żółto-pomarańczowy kolor, jednak nie jest to powód do obaw.

Witamina B3 również ochrania włókna nerwowe przed uszkodzeniami poprzez udział w tworzeniu osłonki mielinowej, ogranicza ich umieralność, a także wspomaga produkcję dopaminy odpowiadającej za pozytywny nastrój.
Więcej informacji o tej witaminie znajdziesz tutaj: >>>>

Witamina B4, o której pisaliśmy na początku artykułu, ma korzystny wpływ na poprawę pamięci długotrwałej, wraz w witaminami B1, B2, B3 ogranicza również ryzyko wystąpienia demencji starczej i otępienia.

Witamina B6:
1. Działa ochronnie na układ nerwowy, poprzez neutralizowanie neurotoksycznego kwasu domoikowego i glutaminianu.
2. Zapobiega napływowi jonów wapnia do wnętrza komórek, które są przyczyną uszkodzeń i obumierania komórek nerwowych.
3. Bierze udział w redukcji stężenia homocysteiny, która oprócz tego, że uszkadza naczynia krwionośne, powodując słabsze dotlenienie i odżywienie mózgu, przyczyniając się do rozwoju patologicznych zmian, charakterystycznych dla choroby Parkinsona czy Alzheimera.
4. Pirydoksyna jest kofaktorem niezbędnym do wytwarzania dopaminy, serotoniny i GABA, odpowiadających za:

 • zdolność skupiania i płynne przenoszenie uwagi,
 • utrzymanie dobrego nastroju i właściwego poziomu motywacji
 • zapobiegają nadmiernemu pobudzeniu,
 • sprzyjają zwiększeniu stabilności emocjonalnej i koncentracji,
 • warunkują lepsze radzenie sobie w sytuacjach stresujących i łagodzą stany lękowe.

Witamina B dla cukrzyków

Witamina B1 podawana osobom z cukrzycą typu II może zapobiegać wczesnemu uszkodzeniu nerek. Sprawdzono to na grupie badanych, którym, przez 3 miesiące podawano wysokie dawki witaminy B1, w wyniku czego wydalanie białka wraz z moczem, świadczące o uszkodzeniu nerek, radykalnie zmalało.

Witamina B7 czyli biotyna, wytwarzana jest w organizmie człowieka przez mikrobiotę jelit.
1. W wyniku intensywnej antybiotykoterapii i zubożałej diety może dochodzić do drastycznych niedoborów.
2. Biotyna bierze czynny udział w przemianie glukozy, dlatego w przypadkach kiedy organizm nie reaguje na leki dla cukrzyków, podawana jest jako terapia zastępcza.
3. Niedobór biotyny objawia się najczęściej osłabieniem i wypadaniem włosów, łamliwością paznokci, apatią i sennością.

Witamina B8 – inozytol, ma potwierdzoną skuteczność w przeciwdziałaniu cukrzycy ciążowej i cukrzycy typu II. Skuteczność insuliny zdecydowanie wzrasta pod wpływem stosowania inozytolu w połączeniu z kwasem foliowym i kwasem alfa-liponowym.

Witaminy B dla osób z problemami naczyniowo-sercowymi

Uszkodzenia naczyń krwionośnych są powszechną przyczyną wylewów krwi, udarów, zatorów i zawałów serca, wielokrotnie będących przyczyną zgonu.

Jedną z przyczyny takiej sytuacji jest nadmiar szkodliwej homocysteiny, która szaleje w obrębie naczyń krwionośnych:

 • uszkadzając ich ścianki,
 • powodując miażdżycę,
 • odpowiadając za rozprzestrzenianie się stanów zapalnych,
 • przez co zmniejsza się elastyczność i wytrzymałość naczyń krwionośnych.


Wysoki poziom homocysteiny zaburza również krzepliwość krwi i może być przyczyną zakrzepicy żylnej.

Kompleks witamin B12, B6, Kwas foliowy i cholina – biorą aktywny udział w rozkładnie nadwyżkowych ilości homocysteiny, która może być przyczyną zatykania, sztywnienia i pękania naczyń wieńcówki serca, naczynek krwionośnych w mózgu, ale też dużych naczyń obwodowych.


Witamina B2 - wraz z witaminą A odpowiada za prawidłową budowę i regenerację nabłonka naczyń krwionośnych, utrzymując ich prawidłowe funkcje, elastyczność i odporność na uszkodzenia.

Witaminy odpowiedzialne za prawidłowe parametry krwi

Witaminy krwiotwórcze to B2, B6, B12 i B9 (kwas foliowy).
Są niezbędne do efektywnego wykorzystania żelaza w procesie produkcji krwi, jak i efektywności erytropoezy.
1. To dzięki temu zestawowi witamin proces tworzenia krwinek czerwonych w szpiku kostnym zachodzi sprawnie.
2. Odpowiedni poziom witamin z grupy B jest w stanie zapewnić prawidłową budowę, ilość oraz jakość czerwonych krwinek, co gwarantuje ich długą żywotność i skuteczność w dostarczaniu tlenu do wszystkich komórek organizmu.
3. Ilość hemoglobiny oraz jej jakość, a także odpowiedni hematokryt są gwarancją prawidłowego dotlenienia organizmu, a także procesów oczyszczających.

Suplementacja odpowiednich dawek witamin z grupy B, a w szczególności dobrze opracowanych kompleksów tej witaminy skutecznie przeciwdziała anemii i stanom osłabienia związanym z niedokrwistością.


Witaminy z grupy B wspomagające oczyszczanie organizmu:

Witamina B3 - w postaci kwasu nikotynowego ma silne właściwości:

 • detoksykacyjne, bierze udział w neutralizacji pestycydów, metali ciężkich, substancji toksycznych pochodzących z leków, pożywienia, wody i powietrza.

Także tiamina (B1) ma właściwości:

 • Odtruwające - poprzez obniżanie stężenia mleczanu we krwi.
 • Oczyszczające - powoduje zmniejszenie napływu jonów sodowych do komórek, zapobiega gromadzeniu wody w organizmie, zwiększając skuteczność procesów oczyszczających, wypłukiwanie toksyn i usuwanie ich wraz z moczem.

Dzięki regulacji gospodarki wodnej witamina B1 zapobiega powstawaniu obrzęków, powodując utratę zbędnych kilogramów, cellulitu i opuchlizny powstałej na skutek gromadzenia wody.

Witaminy z grupy B ważne dla kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży, jak i te planujące przyszłe potomstwo, powinny szczególnie zainteresować się witaminami z grupy B, które są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju płodu.

Głównie mowa tu o Cholinie (B4) i kwasie foliowym (B9), ale należy też pamiętać o witaminie B12.
1. Witamina B4 oraz witamina B9 mają szczególny wpływ na rozwój układu nerwowego rosnącego płodu. Niedobór tych witamin powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej i chorób neurodegeneracyjnych. Może być również przyczyną przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka.
2. Witamina B4 zmniejsza również ryzyko wystąpienia cukrzycy typu I u dzieci, również suplementacja choliny we wczesnym okresie rozwoju choroby, może spowodować jej cofniecie.
3. Cholina wspiera rozwój umysłowy dziecka, odpowiada za pamięć, koncentrację i umiejętność skupiania uwagi.
4. Witamina B4 jest również odpowiedzialna za prawidłowy przebieg laktacji, a jej niedobór może spowodować całkowite zatrzymanie produkcji mleka.


Niedobór witamin B4, B9 i B12:

 • może przyczyniać się do uszkodzeń struktury DNA,
 • prowadzić do degeneracji płodu,
 • powodować rozwój niekorzystnych mutacji i chorób genetycznych.


Suplementację tych witamin należy rozpocząć jeszcze przed planowanym zajściem w ciążę.

Organizm kobiety powinien być nimi wysycony jeszcze przed zapłodnieniem. Kwas foliowy nie tylko zapewnia prawidłowe warunki dla rozwoju płodu, ale również zwiększa szanse na zajście w ciążę.

Witamina B12 jest magazynowana przez rozwijający się płód i jeśli matka ma duże niedobory, to dziecko już na starcie może mieć predyspozycje do anemii, zaburzeń procesów krwiotwórczych, a także problemów skórnych.

Witaminy na skórę włosy i paznokcie:

Każdy wie, że biotyna i witamina B5 odpowiadają za piękne włosy i paznokcie, ale mało kto kojarzy problemy ze skórą z niedoborem witaminy B12.


Metylokobalamina - aktywna forma witaminy B12 ma podobne funkcje do kwasu pantotenowego (B5). Obie te witaminy biorą czynny udział w regeneracji skóry i błon śluzowych, zapewniają prawidłowy przebieg dojrzewania komórek nabłonka i znacznie go przyspieszają.

Popraw swój wzrok

Dzięki witaminie B2 transport tlenu w soczewce oka zachodzi efektywnie.
Ma ona korzystny wpływ na nieunaczynione elementy gałki ocznej jak rogówka, plamka żółta, soczewka, ciało szkliste.

Zażywanie witaminy B2 zaleca się w początkowej fazie zaćmy i zapaleniu spojówek, a jej niedobór może być przyczyną:

 • swędzenia i suchości oczu,
 • nadwrażliwości na jasne światło,
 • zwyrodnień rogówki.

Witaminy odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowaniu wątroby

Niedobór witaminy B4 skutkuje podniesieniem poziomu trójglicerydów i cholesterolu w wątrobie.
1. Taka sytuacja sprawia, że skład żółci zmienia się, a wraz z nim jej konsystencja.
2. Żółć produkowana przez komórki wątroby staje się gęsta i łatwo ulega zbryleniu. Jest to pierwotna przyczyna powstawania małych kamieni żółciowych już w samej wątrobie.
3. Żółć o nieodpowiednim składzie, trafia do woreczka żółciowego, gdzie w dalszym ciągu jest zagęszczana i przeradza się w spore kamienie żółciowe, które mogą utrudniać odprowadzanie żółci i być przyczyną cholestazy.


Witamina B2:

 • Skutecznie chroni wątrobę przed toksycznym działaniem różnych substancji chemicznych.
 • Niweluje również zmiany zwyrodnieniowe i pobudza procesy regeneracji komórek wątrobowych.
 • Przywraca prawidłowe odprowadzanie żółci i przepływ krwi w naczyniach krwionośnych wewnątrz wątroby.

Jakie dawki witamin?

Witamina

Dzieci do 3 roku życia

KobietyMężczyźniKobiety w ciąży i karmiąceSportowcy i osoby aktywne fizycznie

B1 tiamina

0,5 mg

1 mg

1,4 mg

2,2 mg

2,5 mg

B2 ryboflawina

0,5 mg

1,1 mg

1,3 mg

1,6 mg

do 5 mg

B3 niacyna

10 mg

14 mg

16 mg

18 mg

50 mg

B4 cholina

350 mg

450 mg

550 mg

550 mg

1000 mg

B5 kwas pantotenowy

250 mcg

350 mcg

450 mcg

500 mcg

700 mcg

B6 pirydoksyna

0,5 mg

1,3 mg

1,5 mg

2,0 mg

do 7 mg

B7 biotyna

7 mg

27 mg

30 mg

35 mg

60 mg

B8 Inozytol

0,7 g

1 g

1,3 g

2 g

3 g

B9 kwas foliowy

150 mcg

400 mcg

500 mcg

600 mcg

1 mg

B12 metylokobalamina

0,9 mcg

2,4 mcg

2,6 mcg

2,8 mcg

do 10 mcg


Czy można przedawkować witaminy z grupy B i jakie są skutki?

Biorąc pod uwagę łatwą rozpuszczalność witamin z grupy B w wodzie, są one dość szybko usuwane z organizmu i nie podlegają akumulacji, dlatego ich przyjmowanie należy rozłożyć na kilka dawek spożywanych między posiłkami.

Jak wynika z badań witaminy te są względnie bezpieczne i nie powodują skutków ubocznych.
W przypadku zastosowania wielokrotnie wyższej dawki niż zalecana mogą wystąpić sporadycznie:

 • bóle głowy,
 • uczucie przemęczenia i nudności,
 • nasileniu mogą ulec stany niepokoju i ogólna nerwowość.


W przypadku stosowania wysokich dawek witaminy B12 mogą pojawić się wykwity skórne (trądzik).
Bibliografia

Kijowski J., Leśnierowski G., Cegielska-Radziejewska R., Jaja cennym źródłem składników bioaktywnych, "Żywność. Nauka. Technologia. Jakość" 2013, nr 5(90

Food and Nutrition Board, Institute of Medicine. Dietary Reference Intakes: Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B-6, Vitamin B012, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline. Washington, D.C.: National Academy of Sciences; 1998. pp. 390–422.

Shaw G, Carmichael S, Yang W, Selvin S, Schaffer D. Periconceptional dietary intake of choline and betaine and neural tube defects in offspring. Am J Epidemiol. 2004;160:102–109.

West A., Caudill M., Maternal choline supplementation: a nutritional approach for improving offspring health?, Trends in Endocrinology & Metabolism, 2014.

Gruber B.M.: Suplementacja megadawkami witamin = megazdrowie?Farm. Pol., 2013; 69: 363-369

Gutowicz M.: Wpływ reaktywnych form tlenu na ośrodkowyukład nerwowy. Postępy Hig. Med. Dośw., 2011; 65: 104-113

Małecka S.A., Poprawski K., Bilski B.: Profilaktyczne i terapeutycznezastosowanie tiaminy (witaminy B1) – nowe spojrzenie nastary lek. Wiad. Lek., 2006; 59: 383-387

Manzardo A.M., He J., Poje A., Penick E.C., Campbell J., ButlerM.G.: Double-blind, randomized placebo-controlled clinical trial ofbenfotiamine for severe alcohol dependence. Drug Alcohol Depend.,2013; 133: 562-570


Aby sprawdzić naszą ofertę Witamin z grupy B Kliknij tutajKomentarze

Dodaj swój komentarz

TOP