Jagody Goji - Moc Natury

Dodał: Kamil Kiryluk Kategoria: Aktualności Data: wtorek, listopad 22, 2016 Komentarz: 0 Odwiedziny: 694

Jagody Goji - Moc Natury

Jagody Goji to na pozór zwyczajne, aczkolwiek przyciągające wzrok intensywną czerwienią jagody, od pewnego czasu cieszą się ogromną popularnością wśród zwolenników medycyny naturalnej i zdrowego żywienia.

Historyczne tradycje

Jagody goji to owoce rośliny z rodziny psiankowatych nazywanej kolcowojem chińskim, blisko spokrewnionej z kolcowojem pospolitym. Roślina ta rośnie w warunkach naturalnych w umiarkowanym i podzwrotnikowym klimacie Chin, Tybetu i Mongolii, obecnie jednak jest uprawiana w wielu krajach świata. Owoce kolcowoju chińskiego, z uwagi na swoje cenne właściwości, stosowane były od wieków w medycynie ludów Azji. Wzmianki o jagodach goji znaleźć można w starożytnych chińskich dziełach poświęconych roślinom leczniczym, włącznie z informacją, że to dzięki ich spożywaniu pewien mędrzec miał dożyć aż 225 lat. Owocom goji przypisywano właściwości lecznicze pomocne w chorobach płuc, serca i nerek, przy reumatyzmie i schorzeniach wątroby, wpływały także na poprawę wzroku oraz kondycję skóry, mięśni i kości.

Zawartość odżywcza

To prawda, nie podlega kwestii, że owoce kolcowoju chińskiego są źródłem mnóstwa cennych substancji odżywczych. Dość wymienić wapń, żelazo, fosfor, karoten, ryboflawinę, tiaminę, luteinę, niacynę, kwas askorbinowy i inne. Jednym słowem, analogicznie jak inne jagody, jagody goji zawierają ważne witaminy i inne silne przeciwutleniacze, jak również istotne dla zdrowia pierwiastki.
Garść jagód goji dostarcza organizmowi ogromną ilość antyoksydantów, w tym na przykład połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę A i około jednej piątej dziennego zapotrzebowania na witaminy z grupy B. Nie bez znaczenia jest również wysoka zawartość witaminy C.

Właściwości Jagód Goji

Bogactwo antyoksydantów sprawia, że jagody goji chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i spowalniają procesy starzenia. Przyczyniają się do wzmocnienia systemu odpornościowego, poprawiają witalność, pomagają w regeneracji skóry, kości, mięśni i stawów. Wpływają hamująco na syntezę cholesterolu, przez co zapobiegają stłuszczeniu wątroby. Ważną rolę odgrywa w organizmie obecny w jagodach selen oraz inne pierwiastki. I tak miedź bierze udział w asymilacji żelaza, zaś oba pierwiastki mają istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia, między innymi tworzenia komórek krwi. Z kolei selen pełni kluczową funkcję w wielu procesach fizjologicznych i biochemicznych, jest dla przykładu bardzo ważny dla działania hormonów tarczycy.

Ponad wszelką wątpliwość jagody w ogóle, a jagody goji w szczególności, korzystnie oddziałują na jakość wzroku. Znajduje się w nich bowiem zeaksantyna, stanowiąca ponad 70% wszystkich karotenoidów obecnych w jagodach. Ta substancja, wspomagana dodatkowo przez luteinę, filtrując promieniowanie UV, zmniejsza ryzyko katarakty i zwyrodnienia plamki żółtej.

Jagody Goji a odchudzanie

Owoce kolcowoju chińskiego mogą zatem przynieść znaczącą ulgę w wielu dolegliwościach zdrowotnych. Oprócz wymienionych wcześniej właściwości, warto wspomnieć jeszcze o poprawie funkcji umysłowych, takich jak pamięć i koncentracja oraz funkcji seksualnych i płodności, wreszcie o wpływie na odchudzanie. Trzeba jednak pamiętać, że co prawda jagody goji są z całą pewnością pomocne w procesie zrzucania wagi, ale mimo wszystko nie posiadają mocy magicznej. Nie spowodują natychmiastowego pozbycia się nadmiaru kilogramów, jeśli nie towarzyszy temu zbilansowana dieta i aktywność fizyczna.

Jeśli natomiast zastosujemy je jako środek pomocniczy, z pewnością przyczynią się do uzyskania szczupłej sylwetki, tym bardziej, że mają niską kaloryczność oraz przede wszystkim ze względu na dużą zawartość błonnika. Dzięki niemu regulują bowiem pracę układu trawiennego i wspierają perystaltykę jelit.

W jakiej postaci spożywać jagody goji?

W tradycyjnej chińskiej kuchni jadano je na surowo, dodawano do zup i herbaty, sporządzano też z nich ekstrakty. Dzisiaj z reguły jadamy je suszone lub w postaci soku. Przypominające nieco w smaku żurawinę suszone owoce goji mogą być zdrowym i smacznym dodatkiem do płatków śniadaniowych, różnego rodzaju sałatek, wypieków i innych potraw – zup, dań warzywnych, deserów.


Aby sprawdzić naszą ofertę Jagód GojiKliknij tutaj

Komentarze

Dodaj swój komentarz

TOP