Jak zrelaksować ciało i umysł? 7 skutecznych sposobów na zmianę nawyków niekorzystnych dla zdrowia.

Jak skutecznie zrelaksować ciało i umysł? 7 skutecznych sposobów na zmianę nawyków niekorzystnych dla zdrowia.


Organizm człowieka ma bardzo wysokie możliwości adaptacyjne, jesteśmy w stanie przystosować się do skrajnych warunków klimatycznych jak i obciążeń psychicznych. W dodatku nauczyliśmy się wykorzystywać rośliny o działaniu pobudzającym i adaptogennym, aby wrzucić organizm na bardzo wysokie obroty, nawet wtedy, kiedy ewidentnie powinniśmy odpocząć... i tak przez wiele lat, doprowadzając ciało do całkowitego wyczerpania psychicznego i fizycznego.

Spis treści:


Dlaczego chorujemy? - Emocje ukryte w ciele

Organizmu jednak nie da się oszukiwać w nieskończoność, nadużywane organy nie są w stanie regenerować się w odpowiedni sposób, stopniowo zostaje zachwiana równowaga immunologiczna, procesy antyoksydacyjne przestają nadążać.

Zaniedbane ciało zaczyna powoli manifestować schowane głęboko emocje, których nie jest w stanie dłużej magazynować. Twoje samopoczucie psychiczne szwankuje z powodu niedostatków ciała i nadmiaru bodźców, z którymi już dawno przestałeś/aś sobie radzić. Postanawiasz w końcu odpocząć, wziąć się za siebie i wtedy jak grom z jasnego nieba spada diagnoza ciężkiej choroby oraz widmo długotrwałego leczenia.

Miał być relaks i czas na przemyślenia, a znowu się zaczyna bieganina, szukanie najlepszych specjalistów, jeżdżenie po różnych placówkach, kolejne badania, nieciekawe perspektywy, doradzanie znajomych, czarnowidztwo. Totalny kołowrotek w głowie, jak to mówią z deszczu pod rynnę, a Ty tylko chciałeś/aś chwilę odpocząć.

Stop!

Sprawdź naszą ofertę Adaptogenów


Dlaczego warto zwolnić, gdy każą się spieszyć?

A gdyby tak, usiąść na chwilę spokojnie, wziąć oddech i rzeczywiście się zatrzymać, spojrzeć na tę chwilę, tę w której nic się nie dzieje, jesteś sam/a ze sobą i tym, co czujesz.

Jesteś zmęczona/y to fakt, odpocznij więc i nic nie rób. Daj sobie czas, zajrzyj do środka, co tak naprawdę się dzieje. Twoje ciało tylko pokazuje, że zbyt długo byłaś/eś głucha/y na jego wołanie i potrzeby, dolewając kolejne porcje kawy i siedząc do rana przed komputerem, wrzucając w siebie jak do śmietnika, rzeczy, których smaku nawet nie jesteś w stanie sobie przypomnieć. Jedzenie, które tak naprawdę nigdy nie zaspokoiło Twojego głodu. Do tej pory zdawało Ci się, że był to głód fizyczny, a tak naprawdę to, czego Ci brakowało to miłość do siebie i płynący z niej spokój.

Nie mówię Ci, że masz zrezygnować z leczenia, ale zastanów się nad wyborem tej właściwej drogi. Skończ z wyszukiwaniem negatywnych informacji i przestań się spieszyć, pozwól sobie na obserwację tego co się dzieje wkoło, obserwuj ludzi, którzy się pojawiają i jakie wiadomości przynoszą. Pozwól w końcu żyć sobie własnym życiem, a nie realizować pomysły innych na to kim powinieneś być i co osiągnąć (stoją za tym Twoi rodzice i ich oczekiwania w okresie dzieciństwa, a realizację ich planu w życiu dorosłym kontynuują partnerzy i pracodawcy).

Usłysz swój wewnętrzny głos

Ta historia wcale nie musi dotyczyć Ciebie, ale może, jeśli pozostaniesz głucha/y na swój wewnętrzny głos, który nigdy się nie myli.

Przestań bagatelizować zmęczenie, jest ono naturalną reakcją obronną organizmu. Mamy w sobie wiele programów wyniesionych z procesu „wychowawczego” który zaburzył nasze odczuwanie poprzez systematyczne powtarzanie komunikatu – „to co czujesz jest niewłaściwe - MY wiemy lepiej, co dla Ciebie dobre”.

Dlatego wciąż pragnąc zasłużyć na poważanie i szacunek, dostosowujemy się do norm: jeśli inni nie są zmęczeni, to my też nie powinniśmy, jeśli inni mogą pracować dłużej to my też, jeśli inni nie są głodni to my też, jeśli wszystkim jest wygodnie, to nam też powinno być.

Guzik prawda! Każdy jest inny, każdy ma swoje mocne i słabe strony, każda praca jest inna.

Jak powinien wyglądać Twój odpoczynek w zależności od rodzaju wykonywanej pracy?

Pracownicy fizyczni powinni odpoczywać statycznie, leżąc lub siedząc wygodnie, czytając książkę, relaksując się w wannie lub oddając w ręce masażysty.

Dla tych, którzy pracują na stojąco, dobrze zrobi wizyta na pływalni lub przejażdżka rowerem.

Praca siedząca w połączeniu z ogromnym wysiłkiem umysłowym jest najbardziej obciążająca.

Nie dość, że ciało odczuwa stres, przebywając w bardzo nienaturalnej, ustalonej pozycji przez długie godziny, to umysł doświadcza czegoś całkiem odwrotnego – ciągłej gonitwy myśli i pracy na wysokich obrotach – możesz zapomnieć o jakiejkolwiek harmonii ciała i umysłu.

Jaki jest sposób na wyrównanie dysharmonii? Po pracy należy wprowadzić ciało w ruch, a umysł w stan spokoju. To jaką formę ruchu wybierzesz, zależy to od Ciebie – ja polecam Jogę – rozrusza twoje Ciało, oswobodzi z blokad i przykurczu, a po zakończonej sesji poczujesz przypływ nowych sił i spokój w głowie.Sprawdź naszą ofertę na sen i bezsenność

Dlaczego odpoczynek jest tak ważny?

Czy często zdarza się, że wraz z urlopem przychodzi do Ciebie choroba?

Nie bagatelizuj tego – ciało właśnie daje Ci sygnał, że działasz wbrew jego potrzebom. To tak jakby mówiło: a teraz leż i czuj, czuj to wszystko, czego nie chcesz czuć na co dzień.

Choroba jest jak posłaniec, przychodzi powiedzieć Ci coś bardzo ważnego, próbuje skomunikować Twój umysł z ciałem i emocjami, które w nim siedzą jak stare i niechciane ubrania w szafie, których szkoda wyrzucić.

Czas na zmiany?

Zmiany nigdy nie przychodzą same, to od nas zależy czy wpuścimy je do swojego życia, ale pamiętaj, że aby bez żalu coś zostawić, dobrze jest mieć pomysł na to, czym to zastąpić, aby nie pozostały w nas luki domagające się wypełnienia, bo na szybko, trudno jest znaleźć wartościowy wypełniacz.

Dobrym dniem na podjecie wyzwania, jest dzień wolny od pracy. Jeszcze wieczorem pomyśl o jednej rzeczy, którą łatwo będzie Ci pożegnać. Tak, łatwo – zmiany nie powinny być okupione cierpieniem, ale poczuciem dyskomfortu, który jesteśmy w stanie znieść.

Łatwo to nie znaczy bez trudności, ale z oporem do przezwyciężenia. Trzymaj się prostej zasady – jedna rzecz na raz – a dobrze na tym wyjdziesz. Specjaliści od sukcesu mówią, że to najskuteczniejszy sposób dla tych, którzy chcą sami sobie pomóc i mają kompletną rację.

Z czego warto zrezygnować w wolny dzień? - 7 skutecznych sposobów

Podaję Ci przykłady nawyków, które warto pożegnać, ale również alternatywy, dzięki którym unikniesz poczucia straty.

To co Ci NIE służy:

  • oglądanie telewizji - możesz sobie stworzyć plan wyjść do kina lub teatru, albo czytać książki, ale przestań zaprzątać sobie głowę bzdurnymi informacjami i serialami, które nie wnoszą nic dobrego do twojego życia 
  • plotkowanie i rozmowy o innych - zacznij żyć własnym życiem, rozmawiaj o tym, co Cię interesuje, zaoszczędzisz też mnóstwo czasu, który można spożytkować na rozwijanie swoich pasji 
  • budzik - kiedy wypoczniesz, przebudzisz się sam/a, przeciągnij się namiętnie, poruszaj ciałem, weź kilka spokojnych i świadomych oddechów, wstań (zbyt długie leżenie nie jest wskazane) 
  • buszowanie po galeriach i sklepach internetowych - jeśli musisz zrobić zakupy, przygotuj listę, tak aby skrócić ten proces do niezbędnego minimum, i wykorzystać zaoszczędzony czas na spacer po lesie, parku, albo na pracę w ogródku 
  • kawa (szczególnie z rana) - pozwól sobie poczuć, jak ciało samo się rozbudza, nie spiesz się, usiądź wygodnie i przeznacz ten czas na krótką medytację lub pranayamy obserwuj, jak rośnie poziom energii w Twoim ciele i poprawia się samopoczucie 
  • jedzenie na mieście - jeśli na co dzień stołujesz się na mieście, przyrządź obiad wraz z rodziną lub przyjaciółmi, pozwalając sobie na kreatywność i otwartość na to co przyjdzie, stworzycie nie tylko smaczny posiłek, ale również zbliżycie się do siebie
  • przestań tylko narzekać – jeśli spotkała Cię trudna sytuacja, podziel się tym z kimś bliskim, ale dla równowagi zauważ też, co miłego przydarzyło się tego dnia


Każdy z nas jest inny, dlatego jednemu zmiany przychodzą łatwiej, inni potrzebują włożyć w ten proces więcej wysiłku. Pocieszające jest to, że można sobie wyrobić nawyk wdrażania zmian, następnie się do tego przyzwyczaić, aż zauważysz, że stało się to naturalnym sposobem kształtowania swojej rzeczywistości.

Poprzez otwartość na to co przychodzi i przyjęcie tego z otwartymi ramionami, zamiast nieustannej walki o ideały, jesteś w stanie osiągnąć spokój, który jest gwarancją dobrego zdrowia i samopoczucia!

Sprawdź naszą ofertę na pamięć, mózg i umysł


O autorze
Komentarze

Dodaj swój komentarz

    TOP