Krzem, bor i jod w diecie – dlaczego powinniśmy je suplementować?

Jaką rolę odgrywają Krzem, Bor i Jod? Popraw jakość skóry i kości z suplementami diety Silor.


Wiele problemów zdrowotnych może wiązać się z niedoborem konkretnych witamin lub składników mineralnych. Na szczęście świadomość ludzi na temat prawidłowego trybu życia i odżywiania rośnie, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. Krzem, bor i jod to pierwiastki, o których zapominamy, a które pełnią bardzo ważne funkcje w naszym organizmie.


Spis treści:Sprawdź naszą ofertę na krzem organiczny

SILICA PURE FORTE Woda Krzemowa 200 mg (500 ml) GeoSilica Geonaturals SILOR+B ORGANIC Krzem Organiczny + Bor 1000 ml Invex Remedies Krzem Bor Jod (60 kaps) Skoczylas Krzem Organiczny z Pędów Bambusa 150mg (100kaps) Aliness
SILICA PURE FORTE KRZEM W PŁYNIE 200 MG (500 ML) SILOR+B ORGANIC KRZEM ORGANICZNY + BOR 1000 ML  KRZEM BOR JOD (60 KAPS)

KRZEM ORGANICZNY Z PĘDÓW BAMBUSA 150 MG (100 KAPS)Wpływ nawozów sztucznych na środowisko

Rozwój technologii, produkcja masowa, a także globalizacja przemysłu spożywczego - to wszystko niestety niesie za sobą negatywne skutki dla jakości żywności.


Jakość gleby

Wysoki poziom mechanizacji rolnictwa oprócz wielu korzyści powoduje również negatywne zmiany właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych gleby. Do najczęstszych zagrożeń należy rozpylanie, przesuszanie, zamulanie gleb oraz nadmierne ich zagęszczenie.

Podstawowym wskaźnikiem żyzności gleby jest jej odczyn pH. Zakwaszenie wywiera znaczący wpływ na pogorszenie właściwości fizykochemicznych gleb, powodując w konsekwencji spadek jej produktywności i obniżenie jakości plonów. Odczyn gleby decyduje o przyswajalności przez rośliny składników pokarmowych czy rozpuszczalności składników szkodliwych (metali ciężkich).

Oprócz zanieczyszczeń przemysłowych, komunalnych czy motoryzacyjnych, do skażenia gleb metalami ciężkimi może również przyczyniać się rolnictwo. Systematyczne stosowanie nawozów fosforowych może powodować wzrost zawartości łatwo dostępnych dla roślin form kadmu w glebie.

Używanie nawozów azotowych przyczyniło się w ogromnym stopniu do zwiększenia produkcji rolniczej na świecie. Niestety nadmierne ich stosowanie powoduje zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Wykorzystywanie przez wiele lat w praktyce rolniczej środków ochrony roślin doprowadziło do ich nagromadzenia się w glebie.

Jakość wody

Jakość środowiska nierozerwalnie wiąże się z jakością wody. Wysoki rozwój rynku chemicznego powoduje, że spływy powierzchniowe z terenów rolniczych prowadzą do przemineralizowania wody, czego efektem jest nadmierny wzrost glonów, a przez to osłabienie jakości wody.

Jakość powietrza

Coraz ciężej jest wziąć głęboki oddech pełen świeżego i czystego tlenu. Niestety w coraz większej ilości miast wskaźniki dotyczące jakości powietrza przekraczają normy. Szkodliwy smog zawiera w sobie metale ciężkie takie jak arsen, rtęć czy tlenki azotu.

Podstawowym zadaniem płuc jest wymiana gazowa między płucami a krwią. Dostarczając więc szkodliwe związki wraz z powietrzem, osłabiamy naszą krew. Długotrwała ekspozycja na takie warunki powoduje szereg konsekwencji zdrowotnych takich jak wzrost ryzyka zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby nowotworowe, neurodegeneracyjne.

Korzystnie jest więc w miarę możliwości przebywać na terenach leśnych, wioskach, gdzie jakość powietrza jest zdecydowanie lepsza. Warto spróbować lasoterapii, czyli regularnych spacerów po lesie, co niesie za sobą mnóstwo korzyści zdrowotnych między innymi poprzez zbawienne działanie olejków eterycznych.


Jak wzmocnić organizm i zachować zdrowie. Wszystko co musisz wiedzieć o odporności!


Objawy i skutki niedoboru pierwiastków w szczególności krzemu, boru, jodu

W tym artykule zwróciliśmy szczególną uwagę na trzy ważne i niedoceniane pierwiastki.

Na początek krzem

Wraz z wiekiem poziom krzemu w naszym organizmie spada, a w związku z nieodpowiednią dietą często nie dostarczamy go w odpowiedniej ilości. Do tego powszechnie otaczające nas aluminium niestety usuwa związki krzemowe. Wiąże się to z szeregiem objawów i skutków, które powinniśmy łączyć właśnie z niedoborem krzemu.

Do objawów należą między innymi:

 • osłabiona jakość włosów i ich wypadanie,
 • łamliwość paznokci, zły stan ich płytki,
 • pogorszenie kondycji skóry,
 • występowanie cellulitu,
 • osłabienie procesu gojenia ran,
 • przedwczesne siwienie,
 • osłabienie elastyczności naczyń krwionośnych.Długotrwały niedobór prowadzi do istotnie negatywnych skutków zdrowotnych:

 • choroby dermatologiczne,
 • choroby zwyrodnieniowe stawów,
 • osteoporoza, osteopenia,
 • zwiększone ryzyko kontuzji,
 • choroby sercowo naczyniowe,
 • miażdżyca,
 • neurodegeneracja w tym np. rozwój choroby Alzheimera.


Kolejnym pierwiastkiem, którego ryzyko niedoboru występuje powszechnie, jest bor


Do objawów należą:

 • niski poziom witaminy D,
 • niski poziom testosteronu u mężczyzn,
 • osłabienie zębów,
 • skurcze mięśni,
 • zaburzenia układu hormonalnego,
 • bóle kostno-stawowe,
 • utrudnione gojenie się ran,
 • osłabienie koncentracji i pamięci.


Co w wyniku końcowym prowadzi do poważnych skutków zdrowotnych i występowania wielu jednostek chorobowych takich jak:

 • nowotwór prostaty,
 • przyśpieszona akcja serca,
 • choroby układu kostno-stawowego, osteoporoza,
 • nadczynność tarczycy,
 • rozwój próchnicy,
 • zahamowanie wzrostu u dzieci i młodzieży.


Następnie cenny pierwiastek znad morza - jod


Niestety, jeżeli nie mieszkamy niedaleko piaszczystej morskiej plaży i nie spożywamy regularnie dobrej jakości ryb i owoców morza w diecie to jesteśmy narażeni na niedobór tego pierwiastka.


Deficyt jodu prowadzi do poniższych objawów:

 • niedostateczna ciepłota ciała, uczucie zimna,
 • zmęczenie, zaburzenia koncentracji,
 • uczucie senności i brak energii,
 • niski poziom hormonów tarczycy,
 • wole tarczycowe,
 • zmiany skórne, sucha skóra,
 • obfite i nieregularne krwawienia miesiączkowe.


Niesie to za sobą poważne konsekwencje:

 • nieodwracalne wady mózgu dziecka w okresie ciąży,
 • niedoczynność tarczycy,
 • upośledzenie funkcji rozrodczych,
 • nowotwór tarczycy,
 • poród przedwczesny, poronienia.Sprawdź naszą ofertę Suplementów Silor Invex Remedies (Krzem organiczny) Enaturalnie.pl


Krzem - Jaka jest rola krzemu w naszym organizmie i dlaczego tak ważna?

Rola krzemu zdecydowanie jest niedoceniona wśród innych składników odżywczych. W swojej obfitości krzem obejmuje prawie jedną trzecią skorupy ziemskiej. Jest obecny w prawie wszystkich ziemskich minerałach, skałach piaskach i glinach. Występuje w wielu formach chemicznych, które posiadają różne zastosowania.

Określany jest mianem “pierwiastka życia”, a to dlatego, że występuje w komórkach naszego organizmu. Magazynowany w nadnerczach, wchodzi w skład podstawowego białka tkanki łącznej - kolagenu, co stanowi bardzo istotną rolę tego pierwiastka. Zapewnia on elastyczność i wytrzymałość naczyń krwionośnych, więzadeł czy skóry.

Przyjmuje się, że dzienna dawka dla osoby dorosłej powinna wynosić przynajmniej 20-30 mg. Najlepiej przyswajalną formą krzemu jest monometylosilanetriol, który jest stosowany w wysokiej jakości suplementach.

Ten wyjątkowy pierwiastek hamuje przedostawanie się wszechobecnego i niebezpiecznego dla zdrowia aluminium, które jest czynnikiem warunkującym zwiększenie ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera. Ma zdolność wiązania metali ciężkich i redukowania ich szkodliwego wpływu na organizm, ogranicza również odkładanie się glinu w hipokampie.

Badacze w raporcie naukowym dowiedli, iż podawanie krzemionki szczurom, podatnym na zespół cukrzycowy, całkowicie zapobiega rozwojowi cukrzycy.

Dietetycznymi źródłami są produkty zbożowe, owies, jęczmień, mąka, makarony oraz zioła takie jak skrzyp polny czy pokrzywa. Niestety ze względu na słabą jakość gleb, rośliny zawierają często niedostateczną ilość krzemionki. Pierwiastek ten jest obecny również w wodzie, poniżej tabela zawartości u poszczególnych producentów:

Tabela 1. Zawartość krzemu w wodach mineralnych i źródlanych.
Tabela - Zawartość krzemu w wodach mineralnych i źródlanych.

Bor - Jaka jest rola boru w naszym organizmie i dlaczego tak ważna?

Bor i jego związki są od dawna znane jako dobroczynne czynniki wpływające na metabolizm ludzi i zwierząt. Odgrywa rolę w wytwarzaniu hormonów steroidowych, prawidłowym rozwoju kości, metabolizmie wapnia i budowaniu błony międzykomórkowej.

Dzięki działaniu boru na macierz pozakomórkową może on przyśpieszać proces gojenia się ran. W jednym z badań stwierdzono, że żel zawierający bor okazał się skuteczny w gojeniu rany oparzeniowej.

Okres postmenopauzalny charakteryzuje się utratą masy kostnej u kobiet ze względu na obniżony poziom estrogenów. Pierwiastek ten odpowiada również za prawidłową przyswajalność witaminy D, wpływa na wzrost, gęstość oraz mineralizację kości. Zwiększenie ilości boru w diecie powoduje poprawę poziomu 17β-estradiolu, testosteronu i cholekalcyferolu oraz zmniejszenie wydalania wapnia z moczem. Poprzez hamujące działanie boru na enzym dehydrogenazę glukozo-6-fosforanową łagodzi stan zapalny stawów.

Pierwiastek ten chroni przed nadmiernym gromadzeniem się szkodliwego fluoru i usuwa go z organizmu.

Badania wykazały, że już po okresie 1 tygodnia suplementacji borem w dawce 6 mg/d stwierdzono znaczny wzrost wolnego testosteronu, który wzrósł średnio od 11,83 pg/ml do 15,18 pg/ml. Jednocześnie zaobserwowano spadki biomarkerów zapalnych takich jak interleukina, białko C-reaktywne oraz czynnik martwicy nowotworu TNF-α co stanowi kluczową rolę boru w prewencji raka prostaty.

Najlepiej przyswajalną formą boru jest kwas borowy, który występuje naturalnie w przyrodzie. Jest to bezpieczna i dobrze tolerowana przez organizm postać tego pierwiastka, stosowana w suplementach diety.

Występuje on obficie w orzechach, suszonych owocach oraz warzywach. Bardzo dobrym źródłem są również jajka. Warto więc włączyć wymienione produkty do naszego jadłospisu. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowania, może prowadzić to do pojawienia się pierwszych objawów niedoboru. Dobrze jest wtedy włączyć odpowiednią suplementację.

U zdrowych osób poziomy boru wahają się między 15 a 80 μg/kg, warto zadbać o taki poziom w naszym organizmie.Witamina C (kwas l-askorbinowy, askorbinian sodu, acerola) - Historia, właściwości, formy, mity, jak stosować


Jod - Jaka jest rola jodu w naszym organizmie i dlaczego tak ważna?

Niestety w roku 1986 Polacy mieli przykrą okazję doświadczyć, jak ważnym pierwiastkiem jest jod. Radioaktywna chmura, która rozprzestrzeniała się po Europie, była ogromnym zagrożeniem dla zdrowia. Na ratunek przyszedł płyn lugola, czyli roztwór wodny jodu oraz jodku potasu.

Najwięcej jodu oczywiście znajduje się w tarczycy i stąd też wynika większość jego funkcji.

Odpowiedni poziom tego pierwiastka zapewnia produkcję hormonów tarczycy, bez których niemożliwy jest prawidłowy metabolizm całego układu.

Jod zapewnia prawidłowy rozwój organizmu oraz proces dojrzewania, dlatego jego odpowiedni poziom jest tak ważny podczas ciąży i okresu karmienia. Wpływa on na prawidłową pracę mózgu poprzez poprawę utrzymania koncentracji i procesów zapamiętywania.

Tradycyjna medycyna wschodnioazjatycka od wieków stosuje terapię z wykorzystaniem bogatych w jod wodorostów w leczeniu zmian w piersiach (w tym nowotworowych), w celu zmiękczania i redukcji guzów.

W przypadku dzieci dzienne zapotrzebowanie wynosi około 120 µg, u osób dorosłych 150 µg, a u kobiet w ciąży nawet 200-220 µg.

Najwięcej zawierają go ryby morskie, owoce morza, sól morska oraz algi. Warto jest więc włączyć je do naszej diety, jednocześnie dbając o jakość pożywienia. Nie poleca się ryb długo żyjących jak np. tuńczyk, ponieważ pogarszająca się jakość wody powoduje gromadzenie się w nich szkodliwych substancji. Niestety woda morska jest coraz bardziej zanieczyszczana mikroplastikiem, czyli źródłem szkodliwych ksenoestrogenów.

Dodatkowo jod w dużej ilości obecny jest w morskim powietrzu do 300 metrów od jego brzegu. Spacery po burzliwej pogodzie, kiedy morze było wzburzone, wykazują działanie terapeutyczne i znakomicie uzupełniają niedobory tego pierwiastka.

Niektóre substancje mogą utrudniać przyswajanie jodu min. siarkocyjanki, rodanki oraz glikozydy zawierające grupy cyjanowe (występujące głównie w kapuście, kalafiorach i orzeszkach ziemnych), a także mąka sojowa oraz znajdujące się w żywności azotany, fluorki czy wapń. Podczas suplementacji jodem warto zadbać również o odpowiednią podaż innych składników mineralnych jak selen i cynk.

Dlaczego powinniśmy suplementować krzem, bor, jod

Krzem z borem i jodem - odkwasza organizm, wzmacnia kości


W otaczającym nas świecie jesteśmy niestety narażeni na działanie szkodliwych czynników jak np. metale ciężkie. Opisane w tym artykule pierwiastki poprzez różne mechanizmy biochemiczne świetnie radzą sobie z wiązaniem i wydalaniem ich z naszego organizmu.

Suplementację powinny rozważyć osoby aktywne fizycznie, zwłaszcza podczas rekonwalescencji po kontuzji, ponieważ skutecznie wspiera ona regenerację.

Połączenie tych trzech składników stanowi ważną część profilaktyki i leczenia osteoporozy, a także złamań kości.

Analiza literatury naukowej na temat stosowania suplementów zawierających krzem wskazuje na duży potencjał terapeutyczny tego pierwiastka wykazującego właściwości prozdrowotne.

Osoby z niskim poziomem witaminy D powinny rozważyć dodatkową suplementację borem, który ułatwia jej wchłanianie.

Chcesz naturalnie zwiększyć poziom testosteronu a przez to masę mięśniową? Jednym ze sposobów jest suplementacja boru.

Przyczyną problemów z prawidłową pracą tarczycy może być niedobór jodu, przez co nasz metabolizm może spowolnić i objawiać się odkładaniem nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dlatego osoby mające problem z odchudzaniem powinny sprawdzić poziomy hormonów tarczycy.


Sprawdź naszą ofertę na krzem organiczny

SILICA PURE FORTE Woda Krzemowa 200 mg (500 ml) GeoSilica Geonaturals SILOR+B ORGANIC Krzem Organiczny + Bor 1000 ml Invex Remedies Krzem Bor Jod (60 kaps) Skoczylas Krzem Organiczny z Pędów Bambusa 150mg (100kaps) Aliness
SILICA PURE FORTE KRZEM W PŁYNIE 200 MG (500 ML) SILOR+B ORGANIC KRZEM ORGANICZNY + BOR 1000 ML  KRZEM BOR JOD (60 KAPS)

KRZEM ORGANICZNY Z PĘDÓW BAMBUSA 150 MG (100 KAPS)

Podsumowanie

Podsumowując, świadomość naszego społeczeństwa na temat zdrowia rośnie.

Suplementację krzemem, borem i jodem może stosować w zasadzie każdy z nas jako formę profilaktyki, ale również leczenia.

Istnieje wiele wyżej wymienionych korzyści, które przynosi ze sobą ta trójka pierwiastków. Oczywiście podstawą zawsze pozostanie nasza dieta. Ważne jest jej zróżnicowanie, przez co łatwiej jest dostarczyć większą ilość mikroskładników. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedniej podaży, na ratunek przychodzą nam suplementy diety, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem.


Na koniec kilka ciekawostek:

 • Boraks, a dokładnie czteroboran sodu wykorzystuje się w produkcji naturalnych proszków do prania.
 • Kobiece piersi magazynują jod. Badania wskazują, że niedobór jodu u kobiet prowadził do zmian w postaci guzków czy torbieli. Konsekwencją takich patologii może być nowotwór piersi.
 • Dobrej jakości piwo jest źródłem biodostępnego krzemu, zawiera je w ilości od 9 do nawet 39 mg/L.
 • Bor w postaci krystalicznej jest drugim najtwardszym pierwiastkiem w skali Mohsa. Jedynie diament jest od niego twardszy.
 • Organizmy, które przez całe swoje życie gromadziły jod, a następnie obumarły i opadły na dno oceanów, pod wpływem różnych procesów chemicznych zamieniły się w ciemnobrunatną gęstą ciecz - ropę naftową.
 • Krzem występuje w wielu formach, dzięki czemu ma szerokie zastosowanie np. w budownictwie, do produkcji szkła i ceramiki, a także w farmacji jako substancja pomocnicza.
 • W testach płomieniowych bor pali się na jasnozielono. Ze względu na tę właściwość stosowany jest przy produkcji fajerwerków.


Sprawdź nasz artykuł o alergii, dowiesz się więcej o przyczynach powstawania i radzenia sobie z chorobami autoimmunologicznymi.


Sprawdź, czego nie wiesz o alergii!


Bibliografia

1. Domagała-Świątkiewicz I.2005. Wpływ działalności rolniczej na środowisko naturalne. Wydział Ogrodniczy AR w Krakowie.
2. Bacmaga M , Kucharski J. , Wyszkowska J.Wpływ środków ochrony roślin na aktywność mikrobiologiczna gleby. 2007. Journal of Elementology.
3. L. Advincula de Araújo, F. Addor, P. M. Berardo Gonçalves Maia Campos. Use of silicon for skin and hair care: an approach of chemical forms available and efficacy. 2016. An Bras Dermatol.
4. Keith R Martin. Silicon: the health benefits of a metalloid. 2013.Met Ions Life Sci 13:451-73.
5. A. Prescha , K. Zabłocka , J. Naduk, H. Grajeta. Naturalne wody mineralne i źródlane oraz soki owocowe jako źródko krzemu w pożywieniu. 2011; 62, Nr 3, 289 - 293.
6. Rondeau V., Jacqmin-Gadda H., Commenges D., Helmer C., Dartigues J., F.: Aluminium and silica in drinking water and the risk of Alzheimer’s disease or cognitive decline: Findings from 15-year follow-up of the PAQUID Cohort. Am. J. Epidemiol. 2009, 169, 489-496.
7. Robberecht, H., Van Cauwenbergh, R., Van Vlaslaer, V., & Hermans, N. (2009). Dietary silicon intake in Belgium: Sources, availability from foods, and human serum levels. Science of The Total Environment, 407(16), 4777–4782.
8. Uluisik, I., Karakaya, H. C., & Koc, A. (2018). The importance of boron in biological systems. Journal of Trace Elements in Medicine and Biology, 45, 156–162.
9. L. Pizzorno. Nothing Boring About Boron. 2015. MDiv, MA, LMT. 35-48.
10. V. Triggiani, E. Tafaro, V. A. Giagulli, C. Sabbà, F. Resta, B. Licchelli, E.Guastamacchia. Role of Iodine, Selenium and Other Micronutrients in Thyroid Function and Disorders. 2009. 277-294.Komentarze

Dodany dnia wtorek, listopada 28, 2023 Dodał Lepy Na Insekty Link do komentarza
Jak najwięcej naturalnych kosmetyków, zdrowej nieprzetworzonej zywnosci i suplementów a bedziemy dlugo cieszyc sie zdrowym zyciem. :)
Wyświetlone 1 - 1 z 1 artykułów

Dodaj swój komentarz

  TOP